کمک مردمی از طریق موبایل : #10*6*7*

عنوان خبر: عوامل خطر چاقي و رژيم غذايي در كودكان ايراني
تاريخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ , ۰۸:۴۴

چاقی و اضافه وزن در دوران کودکی یکی از جدی ترین چالش های بهداشت عمومی قرن بیست و یکم است که به طور پیوسته در کشورهای توسعه یافته و بسیاری از کشورهایي با درآمد کم و متوسط نیز در حال افزایش است. در واقع، امروزه بیش از ۱۵۵ میلیون کودک در سراسر جهان دارای اضافه وزن هستند. تغییرات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی باعث افزایش چاقی در کشورهای در حال توسعه، به ویژه در میان کودکان می شود. الگوهای تغذیه ای کودکان با جهانی شدن فست فودها در بسیاری از کشورهاي تحت تاثير قرار گرفته است.

علاوه بر این، حتی اگر محصولات ناخالص ملی این کشورها افزایش یابد، روند چاقی دروضعیت افراد با سطح اجتماعی و اقتصادي پایین  نيز تاثير مي گذارد. تغییرات در رژیم های غذایی، الگوهای فعالیت بدنی و افزایش شیوع چاقی در برخی از کشورها با درآمد پایین و متوسط با سرعت بسیار زیاد در حال وقوع است. بنابراین، در این کشورها برنامه هايي براي كنترل و پیشگیری از پیامدهای نامطلوب بهداشتی، مانند بیماریهای قلبی عروقی، دیابت و سرطان نياز است.

ایران کشوري پرجمعیت در خاورمیانه است. وقوع تغيير الگوي تغذیه در اين کشور یک نگرانی مهم در سلامت است که منجر به شیوع چاقی و بیماری های مرتبط با رژیم، به ویژه در مناطق شهری و در میان زنان جوان ديده می شود. از حدود ۷۰ میلیون نفر ایراني، نزدیک به ۱۸ میلیون نفر (۲۷ درصد) نوجوان هستند.

عوامل خطر چاقي و رژيم غذايي در كودكان ايراني

 مطالعه اخیر در مورد شیوع مشکلات تغذیه ای در میان دانش آموزان ایرانی ۶-۱۸ ساله که در بین ۲۱۱۱۱ کودک از مناطق شهری و روستایی انجام شده است، نشان داد كه روند اضافه وزن در کودکان رو به رشد است. علاوه بر این، این مطالعه عادت های غذایی ناسالم را در میان کودکان و نوجوانان ایرانی، از جمله مصرف غذاهاي شور، چرب، شیرین، و همچنين مصرف كم غذاهای سالم، به ویژه میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی را نشان داد.

رژیم غذایی ناسالم ، به ویژه تنقلات ، عوامل موثر در اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان است. تحقیقات انجام شده در سایر کشورها تعدادی از عوامل خطرناک برای وزن ناسالم و رژیم غذایی را در بین کودکان و نوجوانان بیان کرده است ، از جمله: عدم تحرک جسمی ، الگوهای غذایی ناسالم ، تماشاي بیش از حد از تلویزیون و عدم تحرك، مصرف زیاد نوشابه ، صبحانه نخوردن و وعده های غذایی نامناسب خانوادگي.

شناسايي عوامل خطر چاقي در ميان ايرانيان بايد در الويت باشد تا با استفاده از آگاهي سازي و ترويج الگوي غذايي سالم بتوان از روند رو به رشد چاقي جلوگيري كرد زيرا اضافه وزن خطر ابتلا به انواع سرطان ها را افزايش مي دهد.

مترجم: محمدپورشفيعي