کمک مردمی از طریق موبایل : #10*6*7*

عنوان خبر: پنج میوه تابستانی ضد سرطان
تاريخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ , ۱۴:۰۰

تابستان فصل خوبی برای لذت بردن از میوه‌های متفاوت و غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و مواد مغذی است اما آیا می‌دانید که رنگ‌ قرمز تیره، نارنجی روشن و بنفش تیره میوه ها غنی از مواد طبیعی ضد سرطان است؟

به گزارش کارشناس سازمان غذا و دارو خوردن انواع میوه‌های تابستانی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های دهان، مری، ریه و ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد و رژیم غذایی سرشار از فیبر از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند.

برخی از میوه‌های ضد سرطان عبارتند از:

✅بلوبری

بلوبری منبع غنی از ویتامین‌های کا و  سی و منگنز است. همچنین این میوه به عنوان منبع غنی از آنتی اکسیدان محسوب می‌شود.

آنتوسیانین‌ها، کاتکین‌ها، کوئرستین‌ها، کامپفرول‌ها و دیگر فلاونوئیدها موجب رنگ آبی این نوع توت‌ها می‌شود. ضمن اینکه از آسیب رادیکال آزاد به دی ان ای که می‌تواند منجر به سرطان شود جلوگیری می‌کند.

در مطالعات سلولی این ترکیبات باعث کاهش رشد سلول‌های سرطانی دهان، پستان، روده بزرگ و پروستات می‌شوند.

✅هندوانه

یکی از مهمترین میوه‌های فصل تابستان هندوانه است که حاوی ویتامین‌های آ و سی و پتاسیم است.

این میوه تابستانی منبع غنی از یک آنتی اکسیدان قوی به نام لیکوپن است که به محافظت در برابر سرطان پروستات کمک می‌کند.

هندوانه میوه بسیار خوبی برای کنترل وزن است. مصرف تنها یک وعده از آن می‌تواند فقط با ۴۹ کالری افراد علاقمند به مواد غذایی شیرین را راضی کند و این ویژگی، هندوانه را به یکی از میوه‌های با حداقل قند و کالری تبدیل می‌کند.

✅هلو

هلو حاوی پتاسیم و ویتامین سی است. یک هلوی متوسط تنها ۵۸ کالری دارد اما وجود گروه‌های ۲ گرمی فیبر، این میوه را برای کنترل وزن ایده آل ساخته است. رنگ نارنجی روشن این میوه به خاطر وجود بتاکاروتن است که به کاهش التهاب، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، محافظت از دی ان ای و کنترل رشد سلولی با روش‌هایی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد کمک می‌کند.

✅توت فرنگی

توت فرنگی منبع خوبی از فیبر، ویتامین سی و منگنز است. این میوه حاوی اسید الاجیک است، یک ماده طبیعی که قادر به کاهش رشد سلول‌های سرطانی دهان، پستان، گردن رحم، روده بزرگ و پروستات است.

تحقیقات نشان داده است که اسید الاجیک از چند روش متفاوت برای مبارزه با سرطان عمل می‌کند:

  • این اسید به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کن.
  • برای غیر فعال کردن مواد سرطان‌زای ویژه به بدن کمک می‌کند.
  • باعث کاهش سرعت تولید مثل سلول‌های سرطانی می‌شود.

✅انگور

پوست انگور در هر دو نوع قرمز و سبز آن غنی از رسوراترول، فیتوکمیکال (ماده شیمیایی گیاهی) که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد، است.

تحقیقات آزمایشگاهی توانایی رسوراترول را در کاهش رشد سلول‌های سرطانی و مهار تشکیل تومورها در پوست، کبد، روده بزرگ، ریه و پستان نشان می‌دهد.