کمک مردمی از طریق موبایل : #10*6*7*

عنوان خبر: چاقوی هوشمندی که سرطان تخمدان و بافت سالم را از هم تشخیص میدهد.
تاريخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ , ۱۶:۱۷

جراحی بخش عمده ای از درمان سرطان تخمدان است. چالش بزرگ برای جراحان، تشخیص نوع بافتی است که برش می دهند. تشخیص یک توده سرطانی از یک توده خوش خیم در تخمدان بسیار دشوار است.

دیوید فلپس، جراح سرطان تحقیق بریتانیا در کالج امپریال لندن گفت: “در حال حاضر ما زنانی که دارای توده های مشکوک تخمدان یا لگن هستند را جراحی کامل می کنیم، در این جراحی، رحم، تخمدانها و لوله های فالوپ را کاملا تخلیه می کنیم. دو هفته بعد گزارش پاتولوژی را دریافت می کنیم و متوجه می شویم که توده ها در بعضی موارد سرطانی نبودند و ما زیاد در جراحی احتیاط کردیم”

دکتر صدف قائم مقامی، مشاور و متخصص جراحی سرطان زنان در امپریال کالج لندن، درباره محتاط نبودن در جراحی هشدار می دهد که “گاهی اوقات زنان برای جراحی  تخمدان مراجعه می کنند و سپس متوجه می شوند که سرطان دارند. در این مورد، جراحی برای بار دوم نیز نیاز است، “

به لطف یک دستگاه جدید به نام چاقوی جراحی هوشمند آی نایف و تحقیقاتی که اخیرا در مجله بریتانیا منتشر شده است، جراحی می تواند دقیق تر و آسان تر انجام شود.

آی نایف چیست؟

این چاقوی هوشمند ابزار جراحی متفاوت است که طوری برنامه ریزی شده تا هنگام برش نوع بافت را  تشخیص دهد.

این چاقوی جراحی از طیف جرمی استفاده می کند تا بخاری که از بافت بلند می شود را بررسی کند. سپس گزارش می دهد که بافت سرطانی است یا سالم.

تاکاتس می گوید: “با آی نایف ما قادر به تجزیه و تحلیل اجزایی که بافت های مختلف را تشکیل می دهند و به یکدیگر متصل می شوند هستیم.”بنابراین، در جراحی، دقیقا می توان فهمید که چه نوع بافتی را از بین می بریم.”

آزمایشات نشان داد که با استفاده از آی نایف می توان سرطان تخمدان را تشخیص داد و آن را از بافت طبیعی و سالم با دقت صد در صد جداد کرد.

آی نایف همچنین می تواند قسمت های مختلف سیستم تولید مثل، مانند تخمدان ها و لوله های فالوپ، را با دقت نود و سه درصد تا صد در صد شناسایی کند.

تنها سرطان تخمدان نیست که می تواند از تکنولوژی آی نایف بهره مند شود. دانشمندان آزمایش آی نایف را در سرطان سینه در مرکز تحقیق سرطان بریتانیا آزمایش کردند.

مترجم: محمدپورشفیعی