کمک مردمی از طریق موبایل : #10*6*7*

گروه درمانی بیماران سرطانی در کلینیک تشخیصی سرطان بابل

افتتاح کلینیک تشخیصی انجمن امداد به بیماران سرطانی ایران با کمک دو نیکوکار بابلی انجام شد

آقای صناعتیان با اهدای خانه ای  در خیابان مدرس پشت اداره کل مخابرات استان  ، مکان این کلینیک را فراهم آورد و مرحوم خانم نصرت نجات ( سال ۱۳۰۱متولد که سال ۱۳۲۶ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد ) به عنوان نخستین مامای شهرستان بابل به کار طبابت پرداخت، بانویی که بزرگترین هنر زندگی اش گذشتن از روزمرگی برای رسیدن به یک آرمان انسانی بود. او روح خود را با تجهیز این کلینیک به آرامش رسانید…

كلينيك تشخيصي سرطان بابل : ۳۲۳۳۴۰۲۶ / ۳۲۳۳۴۰۴۶ ۰۱۱
شما مي توانيد عصر روزهای شنبه تا چهارشنبه با کلینیک در ارتباط باشید

” شماره حساب بانکی برای امداد به بیماران گروه درمانی ” 

شماره حساب جاری بانک ملت شعبه بابل ۴۱۸۳۶۸۷۷۱۸ _

راز شاد زیستن

گروه درمانی و کارگاه های آموزشی خودمراقبتی بیماران سرطانی
انجمن سرطان ديری ست که يکی از مهم ترين راه حل ها را ديدار بيماران سرطانی با يکديگر مي داند . در اين برخورد بيماران سرطانی تجربيات خود را در اختيار يکديگر مي گذارند و هر يک سعی میکنند از راه حل هايي که ديگران برای مشکلات خود يافته اند استفاده کنند .

.کلینیک تشخیصی سرطان بابل  اکنون به سرپرستی سرکار خانم مهناز سبحانی اقدام به بازگشايی چنين مرکزی نموده است.

نخستين جلسه گردهمایی بیماران در  ۶ ارديبهشت ۱۳۸۹ در کلينيک  تشخيصی انجمن سرطان برگزار شد و با استقبالی دور از انتظار روبرو گرديد

این گروه با اجرای جلسات یوگا ، ورزش و شنا، مدیتیشن ، خنده درمانی ، کلاس رقص و انجام حرکات موزون ، کارگاه های آموزشی تغذیه سالم بیماران زیر نظر متخصصین نیکوکار، جلسات روان درمانی و مشاوره با روانپزشک و روانشناس ، جلسات موسیقی درمانی ، جلسات هیپنوتیزم و آموزش آرمیدگی توسط دکترهای نیکوکار ، سفرهای تفریحی ، زیارتی و درمانی… همچنان به فعالیت های هفتگی و برنامه ریزی شده گروه درمانی با سرپرستی خانم مهناز سبحانی ادامه میدهند …

سفر درماني گروه راز شاد زيستن رستوران جوانشير، جاده دو هزار تير ۹۸

سفری سرشار از هیجان و گشت و گذاری زیبا در جاده ای رویایی و طبیعی و تماشایی با زیبایی های خیره کننده
این سفر با گروهی از بیماران مبتلا به سرطان به سرپرستی مهرناز سبحانی آغاز شد.
ساعت ۶ صبح دوشنبه ۲۴ تیر هوا مطبوع بود و این سفر طبیعت گردی نه تنها از نظر جسمانی که انرژی تازه ای به گروه می بخشد بلکه از نظر روانی هم می تواند بسیار موثر باشد.
با رقص و پایکوبی شادی را در تمام مسیر به همراه بردیم. صبحانه را در محیطی که چشم اندازی سخت زیبا و هیجان انگیز داشت خوردیم. نهار را در جنگل چالدره خوردیم، جنگلی با دریاچه ای هوش ربا که هیچ کلمه ای نمی تواند آن را به وصف درآورد. رودخانه ای که با فشار آب شما را لحظه ای به خود وانمی نهاد آوازی روح پرور داشت که می تواند برای همه ما خاطره ای فراموش ناشدنی را به یادگار بگذارد آهنگ بود و عکس های یادگاری که آرامش را از گوشی ها گرفته بود عکس هایی از همه صحنه های هوش ربا که قطعا خانواده ها را نیز برای لحظات فراوانی به خود مشغول می داشت. چنین مکانی را هرگز نه دیده بودیم و نه می توانستیم به تصور آوریم‌ .

باغ فندوق یک زیبایی استثنایی داشت در فضایی چنان کوچک زیبایی گسترده و عمیق چگونه می تواند قابل تصور باشد. صدای رودخانه قلب ها را تو گویی که از فرط حیرت بازمیداشت راهی صعب العبور بود.
برای مهمانان در زیر درختان میز و صندلی هایی گذاشته بودند با چوب هایی که گویی از عهد کهن بود.
این همه، چشم اندازهایی سخت زیبا را که امید برای زندگی آینده بود فراهم می کرد.

با عشق به زندگی رنج را در هم شکسته ام.

 

خانم طوبی حسینی در کنار همسرش هادی ذری اخوی

سه سالم بود که هر دو پایم به علت گرفتگی گاز کربنیک در گودی کرسی سوخت. از آنجاییکه بیهوش بودم هیچ کس نفهمید. طوری که بوی سوختگی آن ها را متوجه من کرده، سوختگی را تراشیدند و به خیال خودشان کار تمام شده بود.

ده ساله بودم که مادرم را از دست دادم. تنهایی و بی کسی من از همین جا بود که شروع شد. ۱۲ سالم بود که یک پایم را به علت سیاه شدن بر اثر همان سوختگی تا زیر زانو بریدند. ۵ سال بعد پای دیگرم هم عفونی شد. به ناچار آن را هم قطع کردند.

البته برادر و خواهرانی داشتم اما نخواستم مزاحمشان شوم.

میدانستم که هر کسی مشکلات خودش را دارد. سرانجام دیپلم را گرفتم.

برای فرار از تنهایی تلاش کردم دنبال کار منشی گری بروم. موفق شدم، سرگرم شوم. به این ترتیب هم از مدت تنها ماندنم کم می شد و هم به وضعیت مالی من سر و صورتی داده می شد. از همه مهمتر یک ارتباط کلامی داشتم، و در کنارش دانش اجتماعی را هم کسب میکردم. تقریبا این حس به من دست داده بود که زندگی ام در حال هدفمند شدن است.

سال ۱۳۸۵ بود که متوجه شدم به سرطان تیروئید مبتلا هستم. چه خیال می کنید؟! فکر می کنید که خودم را بدبخت حس کردم؟! نه اینطور نبود.

من همیشه به داشته هایم فکر میکردم و از آن لذت می بردم. به نداشته هایم نمی اندیشیدم. با دوستان روابط فراوانی داشتم. دوستانم می گفتند که حضور من موجب شادی و لذت شان می شود. دلیلی ندارد که من آن گفته ها را باور نکنم.

در سال ۱۳۹۶ یک جراحی قلب باز هم داشتم. در هر دهه ای از زندگی ام مشکلات تازه ای برایم پیش می آمد. به خودم می گفتم طوبی قوی باش، تو هستی و خدایت.

مشکلات جامعه هر روز بیشتر و بیشتر از روز قبل می شد. آن کس که می توانست مشکل خود را حل کند، عمل قهرمانانه ای انجام داده است.

دوست داشتم کسی را داشته باشم که حرف هایم را بشنود. گویی آن همه دوستانی که داشتم نتوانستند همدل و همزبان من باشند. هرچند که دوستان خوبی بودند. چقدر دلم می خواست کسی را پیدا کنم و سرم را روی شانه اش بگذارم. به این ترتیب می توانستم حرف هایم را به او بزنم. و این ناگفته ها را با خودم به زیر خاک نبرم.

در بهزیستی تهران با همسرم آشنا شدم. با مسئول گروه راز شاد زیستن موضوع را در میان گذاشتم. ایشان مشوق خوبی برایم بوده اند. سپس تصمیم نهایی را گرفتم.

حالا بیایید سرگذشت همسرم را از من بشنوید.

 

خانم طوبی حسینی و همسرش هادی ذری اخوی

 

همسرم در ۱۸ سالگی بود که بر اثر یک تصادف دچار ضایعه نخاعی شد. ۱۰ سال از پرستاری مادرش برخوردار بود. به هر حال مادرش هم بیمار شد. همسرم حس کرد حالا دیگر نوبت اوست که جواب آن همه محبت را بدهد. آیا لازم است به شما بگویم که یک آدم با ضایعه ی نخاعی چطور می تواند از مادرش پرستاری کند.

از ویلچر خودش را پایین می آورد می خزید و به سراغ مادرش می رفت. با کمک هم به حمام می رفتند و شستشویی می کردند.

زندگی اینگونه بود که می گذشت.

بعد از فوت مادرش او کاملا خودش را در یک زندان انفرادی می دید. او در طبقه چهارم یک ساختمان بدون آسانسور زندگی می کرد. زندان انفرادی از این بدتر هم می شد؟

به هر حال حس کردم من و او مشکلی مشترک داریم. حس کردم ما باید کنار هم بمانیم و مشکلاتمان را با یکدیگر سامان دهیم.

اکنون آرزوی ما این است که کاری پیدا کنیم که او سرگرم شود و من هم بتوانم زندگی را در کنار او ادامه دهم.

امید همراهی شما مرا دلگرم می کند.

 

تجربه های شفایافتگان گروه درمانی

من سعیده بودم …
دوست دارم كمي با شما حرف بزنم، دوست دارم كمي از سرگذشتم را براي شما بگويم .
نمي دانم چرا فكر مي كنم كه مي تواند براي شما جالب باشد. من هم مثل خيلي از شماها شوهر دارم، بچه دارم، فاميل شوهر دارم ، فاميل خـودم را هم دارم ما دعـوا مي كرديم ، قهـر مي كرديم ، آشتـي مي كـرديـم ، به هم متلك مي گفتيم ، كنايه مي زديم براي هم چشم و ابرو نازك مي كرديم و فكر مي كرديم كه زندگي همان جوري است كه بايد بگذرد ما هيچ تصور ديگري از زندگي نداشتيم ، ما واقعاً فكر مي كرديم كه زندگي بايد به همان صورت بگذرد.
سرانجام آن حادثه بزرگ پيش آمد حادثه اي كه زندگي و نگاه مرا كاملاً عوض كرد، من سرطان گرفتم من ۳۱ سالم بود كه سرطان گرفتم و ماستكتومي شدم رفتم و روي تختم دراز كشيدم و يك سال فقط به انتظار مرگ ماندم البته با فرياد و فقان ديگران به درمان هم ادامه دادم هر چند كه اعتقادي به آن جور كارها نداشتم هيچ كاري نمي كردم مگر براي كارهاي كاملاً ضروري هرگز از تخت پايين نمي آمدم و منتظر مرگ بودم كه كي قرار است به سراغ من بيايد .
مي توانيد وضعيت روحي يك چنين آدمي را در نظر مجسم كنيد؟ گاهي نصيحتم مي كردند گاهي هم با دعوا مي خواستند مرا از تخت پايين بياورند اما هيچكدام از اين كارها فايده اي نداشت فكر مي كردم حالا كه قرار است بميرم اين كارها چه معني دارد . يكي دو تا ازدوستانم از گروه راز شاد زيستن برايم گفتند شايد واقعاً در آن لحظه براي اولين بار بود كه بعد از مدت ها خنديدم با خودم گفتم عجب دل خوشـي دارند اينجاها مي روند كه چه بشود؟ خيال مي كنند كه درمان مي شوند؟
يك روز سرپرست گروه خانم سبحاني زنگ زد كه ما داريم به سفر مي رويم اين بار را با ما بيا اگر راضي نشدي مي تواني ديگر نيايي اصرار اطرافيان بالاخره مرا وا داشت كه اين پيشنهاد را بپذيرم ، كمي دير رسيدم صحنه عجيبي ديدم همه كف مي زدند و مي خنديدند به محض ديدن آن صحنه اين فكر به نظرم رسيد كه خانواده از دست من خسته شدند و مي خواهند مرا به يك ديوانه خانه بسپارند گريه امانم نمي داد درست به همانسان كه خنده امانشان نمي داد بالاخره از يكي پرسيدم كه اين كارها براي چيست؟ به چي مي خنديد؟ شما كه قرار است بميريد ، اين شادي چه معني دارد ؟
همسفرم به من گفت : كي گفته قرار است من بميرم همين الان خيلي ها اينجا هستند كه بيش از ده سال است كه با همين بيماري هنوز هم دارند زندگي مي كنند . تازه حالا اگر قرار است بميرم چرا با غم و اندوه بميرم. آنچه را كه تا ديروز به خاطر اين و آن براي خود ممنوع مي دانستم مي توانم انجـام بدهم . آن روزها من فقـط براي ديگـران زنـدگـي مي كردم حالا اقلاً مي توانم كمي هم براي خودم زندگي بكنم اين چه فكري است كه تو داري؟
فكر كن چه كارها كه دلت مي خواست انجام بدهي و ندادي؟ حالا بيا و انجامش بده ببين مـن واقعاً فكـر مي كنم حالا مي توانم خيلي كارها را انجام بدهم كه دوست دارم تو هم همينطوري زندگي كن كه حالا قرار است نباشي چرا مي خواهي آنقدر در بند حرف اين و آن باشي .من در برابر اين حرف ها هيچ حرفي را براي گفتن نداشتم ، چقدر براي خودم زندگي كردم؟ من فقط گريه مي كردم حالا كه قرار است ديگر نباشم چرا اندكي مطابق ميل خودم زندگي نكنم؟
حرفي براي گفتن نداشتم فقط نگاهش مي كردم و گريه مي كردم ، نمي دانم جرا فقط دلم مي خواست گريه كنم به خاطر آن همه سالها كه بيهوده از دستش داده بودم من حس مي كردم تا همين امروز زندگي را باختم با خودم گفتم حالا بايد براي بردن بازي بكنم تا آخر سفر به همين حرفها فكر مي كردم راستي من تا آن روز چقدر مطابق ميل خود زندگي كردم هميشه موفقيت را در آن مي ديدم كه بتوانم كسي را از رو ببرم و شكست را در اين مي ديدم كه در برابر يكي كم بياورم آيا واقعاً ما به دنيا آمديم كه اين طوري زندگي كنيم؟
اما حالا بعد از ۳ سال حضور در اين كلاس ها و سفرها زندگي خود را به گونه ديگري مي بينم در سلامت و دانش خود را نسبت به گذشته كامل تر حس مي كنم. به طوري كه حالا ديگر خانواده من منتظرند كه من از اين جلسات برگردم و برداشتهايم را برايشان بگويم . يكي از افراد خانواده مي خواست كه حتماً به اين جمع بپيوندد بالاخره به او گفتم اين كار امكان پذير هست ، اما يك شرط دارد آن اينكه سـرطان داشته باشي .
من فكر مي كنم همه ما كه در اين سالن حضور داريم مي توانيم همين سوال را از خودمان بكنيم.
حال من الان خيلي خوب است و اصلاً مشكلي را حس نمي كنم در انتظار مـرگ هم نيستم هر وقت كه وقتش برسد مي آيد ولي اين تلاش را دارم آن طور كه دلم مي خواهد زندگي كنم .

اميدوارم همان طور كه فكر مي كردم اين بخش از سرگذشتم براي شما هم جالب بوده باشد.
من سعيده هستم مي دانيد يعني چه ، يعني من آنگونه بودم و اينگونه شدم.
***

جهان بی جهت نمی ماند

مردان عاشق و زنان شيفته

اگر آنها كه می گويند ما فرزندان قابليم و همان ساز و كار تا ابد در زندگي بشر ادامه خواهد يافت
اين سطور را بخوانند شايد بارقه هایی از اميد در قلبشان تابيدن بگيرد
گروه راز شاد زيستن بيماران سرطانی هستند كه يكديگر را پيدا می كنند گرد هم جمع می شوند تجربياتشان را با يكديگر قسمت مي كنند
از تنهایی بيرون می آيند

يوگا انجام میدهند…
به سخنان كارشناسان گوش مي سپارند… به سفرهای كوتاه و درازمدت می روند و هر لحظه شادي بدست آمده خود را جشن مي گيرند و حس مي كنند كه اين زندگی بازيافته تجربه ای به آنها مي دهد كه تاپيش از اين هرگز نداشته اند .
اين همه تنها به كمك مردم است كه به انجام می رسد.
مردم در همه حال و در همه لحظات تا آنجا كه بتوانند اين گروه را حمايت می كنند
يكي از آن مردان شريف و نجيب آقاي رضا رضانژاد كارشناس ارشد تغذيه ، ايشان هميشه برای اين بيماران كلاس هاي مربوط به تغذيه را مي گذارند.
همچنين ويلاي ييلاقي خود را با تمام امكانات در اختيار آنها قرار می دهند.
اين بزرگوار برای آنكه خانم ها با آسودگی لحظات را آنگونه كه خود مي خواهند بگذرانند به محض در اختيار گذاشتن مكان ، آنجا را ترك می كنند.
اگر بر آن هستيد تا اين مردان و زنان را بيشتر بشناسيد و از تلاش هاي پايان ناپذيرشان آگاهی يابيد. مي توانيد همين آدم ها را در سطوح گوناگون ببينيد
و با اين اميد كه بر اين نظر شويد كه انسانيت همچنان به راه خود ادامه مي دهد و هرگز قصد باز ايستادن ندارد

بانويی كه مرگ را بيش از ۲۲ سال در انتظار نگاه داشته است

گروه راز شاد زيستن اين بار با واقعيتي روبرو شد كه آن ها را در حيرت و ناباوري و اميدواري به آينده، هر چه بيشتر مصمم كرد
خانم نازي علی اكبرنيا در ميان گروه سرگذشت خود را اين گونه شرح داد…
سال ۱۳۷۰ بود ،  سه ماه از ماه عسل من مي گذشت كه به ناگهان دردي را در پهلوي چپ خود حس كردم
پس از مراجعات بسيار به پزشكان مختلف، به اين نتيجه رسيدند كه كيستي بزرگ در يك تخمدان و كيستي بسيار كوچك در تخمدان ديگرش وجود دارد.
پزشكان بر جواني اش رحمت آوردند و آن كيست بسيار كوچك را فقط تراشيدند و تخمدان سمت چپ را برداشتند. شيمي درمانی تأثير نگذاشت و بيماري به نواحي شكمي اش نفوذ كرد.
پزشكان از جراحي نااميد بودند ولي نازي مثل هميشه اميدوار نزد يكي از راديوتراپي هاي بسيار مجرب رفت و راديوتراپ گفت كه اين كار را شخصاَ انجام خواهد داد.
چرا با كمترين اشتباه كبد از كار خواهد افتاد.
نظر اين راديوتراپ مجرب ۱۰ سال بيمار را بي كمترين مشكل به زندگاني بازگرداند. با پيشنهادهاي غلط بعضي از پزشكان و ميل قلبي و اصرار خود بيمار داروهاي هورموني به بدنش تزريق شد.
همان بود كه سلول هاي بدخيم نيمه جان بيماري را يكبار ديگر به حركت درآورد.
پس از تزريق هورمون لاغري غريبي بر او مستولي شد.
وقتي به پزشكان مراجعه كرد، به او گفتند همه دوست دارند به طريق مختلف خود را لاغر كنند، تو كه بي هيچ يك از اينها در حال لاغر شدن هستي چرا خوشحال نيستي !
اما كار به آنجا رسيد كه بدنش حتي آب را هم نمي پذيرفت. بالاي بيست كيلو وزن كم كرد . با پيگيري هاي متعدد همسر و خانواده اش پزشكان به اين نتيجه رسيدند كه توده اي در روده اش وجود دارد.
پزشكان و متخصص هاي مختلف در بيمارستان براي جراحي گرد هم آمدند. وقتي شكم باز شد به اين نتيجه رسيدند كه تمام توده هاي بدخيم شكمي فعال شدند. همه براين نظر بودند كه مي بايست هيچ دستي به آنها نزنند.
جراح روده گفت من توده درون روده را برميدارم و آنكولوژيست ها همه از درمان هاي بعدي نا اميد بودند و مي گفتند چرا بيمار را  مي بايست آزار داد. آنها مي گفتند بيماري در همه شكمش نفوذ كرده است.
به پيشنهاد يكي از دوستان پزشك آنكولوژيستي در ساري پذيرفت كه شيمي درماني را به هر انجام ادامه دهد.
البته چون آدم شرافتمندي بود به بيمار گفت قولي نخواهم داد ! به شوخي افزود كه بهتره قبري براي خودت بخري . بيمار گفت : من همه ي بيماران و از جمله خود ترا ميكشم و زنده ميمانم.
او درست ميگفت بعد از آن شيمي درماني، ۹ سال ديگر هم به زندگي ادامه داد.
به ناگهان مرگ خواست تا غافلگيرش كند بر او تاخت آورد … روده اش سوارخ شده بود همه ي سيستم بدني اش درهم ريخته بود. هيچ پزشكي حاضر نبود دست به جراحي بزند، حتي به او اجازه نمي دادند كه پزشك ديگري هم اينكار را انجام دهد، چون بي فايده مي دانستند.

___ سيزده روز به كما فرو رفت …  تا آنجا كه فيلم ها و مقالات ذهني فراواني درباره اش ساختند و نوشتند . نازي اما نخواست در آن دنيا بماند. به اين دنيا برگشت و هيچ خبري هم به فيلم سازان و مقاله نويسان نداد.
مرگ اما دست بردار نبود. ريه اش آب آورد، دياليز كليه شد و جراحان كاملا به اين نتيجه رسيده اند كه ديگر هيچ كاري نمي شود كرد. هيچ پزشكي حاضر نبود دست به جراحي بزند.
همسر و خانواده اش اعلام داشتند ” ما به جراحي راضي هستيم، هرچند كه در زير عمل از دست برود
اين عمل انجام گرفت اما پس از اجراي عمل،  ديگر نمي توانستند اعضاي شكمش را به يكديگر پيوند دهند. چون شكل خميري به خود گرفت، به ناچار سر روده را بيرون شكمش گذاشتند. چهار ماه بدينگونه زندگي را گذرانيد …
كثافات از شكمش بيرون مي ريخت، مي توانيد تصور كنيد كه اين وضعيت چه حسي دارد !  او همچنان مقاومت مي كرد و اكنون ۳ سال است كه دليرانه به اين مقاومت ادامه مي دهد و ساعات شاد زندگي را چنان تجربه مي كند كه لحظه اي را هم از دست نمي دهدبر اين نظر است كه به درد نبايد انديشيد.  انديشيدن به درد ، دردناك تر از خود درد است و بدان مي افزايد.  با باورهاي درستش زندگي كرده و مي كند.
اگر در اينجا از گفتن يك نكته غافل بمانم مقاله منصفانه نخواهد بود.
همسرش در تمامي اين لحظات در كنارش بود و از هيچ گونه همراهي دريغ نكرد. همينطور خانواده اش در تمام لحظات به ياري اش برخواستند و هنوز هم با او در كمال همراهي هستند.
يکي ديگر از بيماران مي گفت : چقدر راحت شدم ، تا کنون هيچ کس را پيدا نمي کردم حرفم را بفهمد ، همه مشکلات و نگراني هايم را بفهمد . حالا خودم را در ميان عده زيادي مي بينم که همه مشکلات مرا دارند در اين گروه  همه  مي کوشيدند تا به يكديگر  روحيه بدهند و   دل نگراني  را از همديگر  دور كنند
افراد گروه،  نام اين گردهمايي را
راز شاد زيستن گذاشتند

اکنون يکي از برنامه هاي بسيار زيبا و هيجان انگيز اين گروه را برايتان مي گوييم با اين اميد که اگر شما نيز دوستان و همراهاني داشته باشيد آنها را تشويق کنيد که به گونه اي به اين گروه بپيوندند .

اين گروه با سازمان دهي انجمن سرطان يک برنامه سفري را بصورت آزمايشي در ۱۹ اردي بهشت اجرا کرد . در اين سفر چند ساعته که ۲۷ نفر در آن شرکت داشتند آشنايي فراواني ميان بيماران بوجود آمد بطوري که شماره تلفن ها ردل و بدل شده و قرار ديدارهاي بعدي هم گذاشته شد . خيلي ها از ماجراي بيماري خودشان با ديگران حرف زدند از جمله آنها خانم بابانژاد مي گفت :  يک مرتبه روي سينه هام يه غده خيلي بزرگ احساس کردم و براستي ترسيدم و با کمک پزشک آنرا برداشتم . پزشک نتيجه آزمايش نمونه برداري را به اطرافيانم گفت ، با همسرم تماس گرفت و گفت که اگر تا ۲۴ ساعت ديگر من جراحي نشوم ، ديگر هيچ مسوليتي نمي پذيرد . چه کسي مي توانست اين مطلب را به من بگويد ؟! نه اطرافيانم پيزي به همسرم مي گفتند و نه همسرم چيزي به اطرافيانم . سکوت سنگيني در سراسر خانه حکم فرما شده بود . شوهرم در طي اين مدت کلمه با من حرف نزد ، جواب حرفاي مرا هم خيلي سرسري و با بي حوصلگي مي داد . کلافه شده بود ، اطرافيانم هم وضعيتي بهتر از او نداشتند . در ابتداي امر من خيلي تعجب کرده بودم ولي بالاخره حس ششم ام مرا از ماجرا باخبر کرد . وقتي که همه دور هم جمع بودند گفتم شما چه تان است ، قرار است سينه مرا بردارند …  همين حرف من خيال همه را راحت کرد . شروع کردند به دلداري دادن . گفتم مصلحت خدا همين بود ، با مصلحت خدا مخالفتي نمي شود کرد . وقتي که جراحي انجام گرفت جراح به ما گفت برويد و با بيمارستان حساب کنيد . به شوخي گفتم : چه حسابي !  ” شما بايد به من ديه بدهيد ، سينه مرا برداشتيد و از من پول هم مي خواهيد  ! ” روحيه من به هين اندازه بالا بود بعد از اين سفر ، همسر يکي از خانم ها تماس گرفت و گفت :  هرگز روحيه خانم من تا اين اندازه خوب نبوده ، چقدر خوب است  که هميشه ازين برنامه ها داشته باشيد

اما این سفر معنا و مفهوم دیگری داشت … سفری چند ساعته که کمترین فرصتی به غم و اندوه برای خودنمایی نداد
در ضمن همین سفر بود که گروهی از مسافرین خانم به آنها برخوردند و از آن همه شادی و نشاط متحیر ماندند
این حیرت وقتی بیشتر شد که آنها دریافتند همه این عده بیماران سرطانی هستند . به ناگهان اندوهی آنها را در خود فرو برد اما این اندوه بیش از چند لحظه دوام نیاورد . شادی بیرون از اندازه ایشان آنها را چنان به وجد آورد که تا پایان سفر با ایشان ماندند و کمترین علاقه ای به پایان این سفر نداشتند . خانم مهرناز سبحانی سرپرست این گروه به نکته ای اشاره داشتند که بیانش را کاملا ضروری می بینیم …
ایشان می گفتند یکی از دلایل تشکیل این انجمن آن بودکه بگوید : با بیماری سرطان هم می شود زندگی کرد . پیش پرده فیلم های آموزشی انجمن بیانگر همین واقعیت است. نشان دادن بیمارانی که سالهاست با این بیماری زندگی می کنند .
اما این همه در هر حال شاید برای خیلی ها یک شعار باشد، این شعار امروز دیگر به یک واقعیت عینی مبدل شده است . هر کس که مایل باشد می تواند بیاید و ببیند .
همراهی و همکاری شما همراهان عزیز در بهتر شدن هر چه بیشتر امور این انجمن در زمینه های گوناگون همیشه باید در کنار ما باقی بماند

یک گام به پیش…
در همین صفحه، تا حدود زیادی شما با مسائل مربوط به گروه درمانی آشنا شده اید.
این گروه بر آن است تا روشی تازه را تجربه کند. این تجربه را آقای قاسم یعقوبی یکی از کارشناسان روانشاسی و از همکاران صمیمی انجمن سرطان پیشنهاد کردند.
این پیشنهاد مورد توجه زیادی قرار گرفت و ما اکنون با گروهی در ارتباط قرار گرفته ایم که تقریبا هر ماه یک سفر به نواحی مازندران دارند، تپه نوردی میکنند و با روحیه بسیار بالای خود اطرافیانی را که از واقعه امر باخبر میشوند دچار حیرت می کنند.
این گروه نشان داده است که انسان میتواند بر همه مشکلات از جمله بیماری ها غلبه کند.
از وقایع بسیار جالب دیگر حضور خانم دکتر کریمی _ آنکولوژیست معروف بود. ایشان بر همین نکته تاکید داشتند که غلبه بر این بیماری برای هر کس که مصمم به این کار باشد امکان پذیر است. صحبت ایشان بر حول این محور دور میزد که همه شما باید بکوشید تا خسته نشوید، بکوشید تا از اضطراب ها به دور بمانید، یکی از رازهای موفقیت درمان همین است.

دیگر نیکوکاران نیز ما را همراهی کردند

آقاي آرمان خان زاده ناجي غريق از باشگاه ورزشگاه آبي اين گونه شروع كردند …
دريا هر چه را كه مثل خودش نباشد – خس و خاشاك – را پس مي زند.
پس بياييد تا همه دريا بشويم.
به ما گفت هدف من نجات كساني است كه آخرين لحظات زندگي خود را به چشم مي بينند.
من زندگي را يك بار ديگر به آنها هديه مي كنم. قلب ما بايد چون دريا باشد.
آنها كه بيشتر مي ترسند آسان تر اميدشان را از دست مي دهند. پس بياييد زندگي را با اميد ادامه دهيم .ترس مانع هر حركتي رو به جلو مي تواند باشد.
آن روز براي همه ما  روز ديگري بود . درسي به ياد ماندني كه مي تواند هر دل آگاهي را به جلو ببرد.
در پايان اين برنامه بود كه با قايق خود بچه هاي گروه را در چند نوبت مهمان كرد و در ميانه دريا برد و از آنها خواست تا آرامش و سكوت دريا  را حس كنند و كمي از آب دريا بنوشند. باشد كه اين آرامش بر جان شان بنشيند.

——————————————————————————————————-

نشست گروه در قائمشهر

گروه راز شاد زیستن به اندازه کافی در شهرهای اطراف شناخته شده است و از استقبال فراوان بیماران در این شهر برخوردار است.
نخستین جلسه بیماران قائمشهر در دفتر گردشگری آقای پاداشی در قائمشهر برگزار شد.
ایشان خود از جمله بیماران شفا یافته هستند. ۲۲ سال است که بیماری لوسمی را پشت سر گذاشته و خانم پورموسوی با نظارت خانم همتیان که هر دو از بیماران سرطان پستان هستند، این جلسات را برگزار کردند.
نخستین جلسه برای آشنایی بیماران سرطانی با یکدیگر بود که تشکیل شد. این گروه در آنجا با استفاده از تجربیات یکدیگر امید تازه را برای ادامه زندگی پیدا کردند. در عین حال از جلسات و برنامه کلینیک بابل هم گفتگوهایی به عمل آمد و امکانات اجرایی اش مورد بررسی قرار گرفت.

گفتگوی بیماران با مشاور

خانم جوانی میگوید: بعد از پیوستن به این گروه،  دیگر قرص های آرام بخش مصرف نمیکنم، درکنار دوستانم احساس شادی و آرامش دارم و نیازی به داروی آرام بخش ندارم .

خانم دیگری که از افسردگی شدید رنج میبرد، اکنون با روحیه فوق العاده ای در کنار این دوستان خوشحال است و خانواده خود را  ازین تغییرات مثبت شگفت زده کرده است .

* نکته جالب دیگر اینست که همسران این خانم ها با تماس های تلفنی به مشاور میگویند که زندگی خانوادگی آنها رنگ دیگری به خود گرفته و رابطه نزدیک تری با همسر خود احساس میکنند. آنها امیدوارتر و خوشحالتر از گذشته هستند.
در آینده صحبت های دیگر دوستان را برای شما منعکس خواهم کرد …
انجمن سرطان  يکي از مهم ترين راه حل ها را ديدار بيماران سرطاني با يکديگر مي داند
در اين برخورد بيماران سرطاني تجربيات خود را در اختيار يکديگر مي گذارند و هر يک سعي مي کنند از راه حل هايي که ديگران براي مشکلات خود يافته اند  استفاده کنند

جلسه  ۶ اردي بهشت ۱۳۸۹ در کلينيک  تشخيصي انجمن سرطان برگزار شد و با استقبالي دور از انتظار روبرو گرديد

________   برنامه هاي گروهي راز شاد زيستن   ______

هر هفته یکشنبه ها _  انجام تمرینات  یوگا  توسط خانم حلیمه علی نژاد

هر هفته دوشنبه ها _ انجام حرکات موزون / تمرینات ورزشی   توسط خانم فائزه کرباسی

هر هفته چهارشنبه ها برنامه شنا  در استخر  دلاوران  و  هفته ای دیگر در استخر غدیر / پنجشنبه ها / شنا و آب درمانی

جلسات و کارگاه های درمانی با پزشکان ، متخصصان و  روانپزشکان نیکوکار بابل

آقای دکتر رضا فقیه نصیری _روانپزشک

و دیگر پزشکان نیکوکار که در جدول برنامه هفتگی ، ماهیانه و سالانه  همواره با خلوص نیت بزرگوارانه بیماران عزیز ما را همراهی کردند و با آموزش های مفید در طی جلسات مستمر همواره کمک حال بیماران بوده اند.

 

۸۹-۲-۶       تغذيه                                  خانم پروين سجادي کارشناس ارشد تغذیه

۸۹-۲-۱۹    سفر به منطقه بزچف

۸۹-۲-۲۸    روان شناسی – مشاوره               آقای دکتر قاسم يعقوبي دکترای روانشناسی

۸۹-۳-۳      تغذيه                                  خانم پروين سجادي

۸۹-۳-۱۷    روان پزشک                         دکتر محمود سالکي

۸۹-۳-۳۰    سفر به سنبل رود

۸۹-۴-۱۳    سفر به سنگچال

۸۹-۴-۲۱     روان شناسی                         آقای دکتر قاسم يعقوبی دکترای روانشناسی

۸۹-۴-۳۱    آنکولوژيست                          دکتر کريمي

۸۹-۵-۴      تغذيه                                  خانم پروين سجادي

۸۹-۵-۱۴    سفر به منطقه لپور

۸۹-۶-۲۹    جلسه روان شناسی                    آقای دکتر قاسم يعقوبي دکترای  روانشناسی

۸۹-۷-۱۹    جلسه روان پزشک                    دکتر محمود سالکی

از پاییز ۸۹    ورزش  هفتگی         در باشگاه بهار

۸۹-۷-۲۹    نشست در آلاچيق  باغچه ياس

۸۹-۸-۹     سفر به عباس آباد بهشهر

 

۸۹-۸-۱۳   نشست در آلاچيق  برگ سبز

۸۹-۸-۱۷   روانشناسی                              آقای قاسم دکتر يعقوبي دکترای روانشناسی

۸۹-۹-۱      تغذيه                                     دکتر محمدرضا آرايي

۸۹-۹-۱۴   اردوي بابلسر و   خنده درمانی

۸۹-۹-۲۹   روانشناسی                            آقای دکتر قاسم یعقوبی دکترای روانشناسی

۸۹-۱۰-۱۱  تغذیه                                    دکتر محمدرضا آرایی

۸۹-۱۰-۹    نشست در آلاچيق  باغچه ياس

۸۹-۱۰-۲۰  گردهمايي بيماران در کلينيک براي انتقال تجربه

۸۹-۱۱-۴    روانشناسي                          آقای دکتر قاسم يعقوبي دکترای روانشناسی

۸۹-۱۱-۱۴  گردهمايي در رستوران شيلات بابلسر با کمک انجمن امداد ايران

۸۹-۱۲-۲۲    برنامه چهارشنبه سوري  در ويلاي بابلسر

۹۰-۱-۲۰     پزشک تغذيه – دکتر آرايي

۹۰-۱-۳۰   گردهمايي با موضوع ” زندگي بهتر”

۹۰-۲-۴     جلسه هيپنوتيزم با هدف آرامش بخشي

                                                           توسط آقای دکتر يعقوبي دکترای روانشناسي

۹۰-۲-۱۹    گردهمايي با موضوع تغذيه و ديابت با حضور دکتر اسماعيل نيا

۹۰-۲-۲۶     گردش  گلگشت دسته جمعي در ويلاي بابلسر

۹۰-۳-۹     آموزش آرميدگي توسط  دکترای روانشناسي آقای قاسم يعقوبي

۹۰-۳-۲۳        ديدار هيئت مديره انجمن امداد  با حضور خانم پروين سجادي  کارشناس ارشد تغذيه

۹۰-۳-۳۰    گردش دسته جمعي در عباس آباد بهشهر

۱۳ تا ۱۵ شهريور ۹۰    جلسات مديتيشن  در موسسه روياي بيداري با خانم رکسانا عليجان زاده

____________________________________________________________

۹۰-۶-۱۸       سفر ۵ روزه به مشهد مقدس

سفري تاريخي به مشهد

از گروه راز شاد زيستن با شما سخن ها داشتيم . سخن امروز ما ماجرايي ديگرگونه دارد.
اين گروه بيمارند و  در حال درمان هستند و تقريبا از قشر محروم جامعه اند ، يکي از آرزوهاي بزرگشان سفري به مشهد بود .

با اين اميد که شفاي خود را از امام هشتم بتوانند بگيرند.
بسياري اين درمان را خيلي مفيدتر از درمان هاي رايج مي ديدند و مي بينند.
اين سفر به هر انجام پس از تلاش تقريبا شش ماهه سرکار خانم سبحاني که براي لحظه اي از آن بازنماد، پيش آمد.
حاج موسي امام قلي پور يکي از خيرين روستاي ارمک هزينه رفت و آمد آنها و تهيه خانه را با تمام وسايل آسايش برعهده گرفت .
باقي هزينه ها که براي رفتن به مکان هاي ديدني مشعد و تغذيه بيماران بود را افرادي برعهده گرفتند که تقريبا پايين تر از قشر متوسط اين جامعه بودند.

آنها نيز در دل خود اميدها داشتند که شايد هرگز آن را با کسي بازگو نکردند و نخواهند کرد.

در اين سفر که همسفران گفتند به آن اندازه برايشان هيجان و شادي و اميد ببار امد که هرگز تصويري از آن را تا پيش از آن نداشتند ،

سفري که بي گمان براي مدتي خاطراتش را در دلشان نگاه خواهند داشت و اميد به زندگي را براي آنان شعله ورتر خواهد ساخت .
آرزو و انتظار ما اين است که خيرين ديگري نيز بتوانند سفرهايي از اين دست را فراهم آورند.

        ____________________________________________

۹۰-۶-۲۸    جلسه روانشناسی  با آقای دکتر  یعقوبی  دکترای روانشناسی

۹۰-۷-۲۴   تغذیه توسط آقای دکتر آریایی

۹۰-۸-۵  سفر تفریحی به منطقه خلیل کلا بند پی شرقی بابل

۹۰-۸-۱۸   جلسه با خانم دکتر آنژیلا حمیدیا متخصص اعصاب و روان

۹۰-۸-۳۰    اردوی دسته جمعی در  بابلسر

۹۰-۹-۷     جلسه روانشناسی  با آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی

۹۰-۹-۲۸      اردو تفریحی به دریای بابلسر

۹۰-۱۰-۱۲    جلسه روانشناسی با خانم دکتر آنژیلا حمیدیا متخصص اعصاب و روان

۹۰-۱۰-۱۹    جلسه با خانم سجادی کارشناس ارشد تغذیه

۹۰-۱۰-۲۶  گردهمایی گروه شاد زیستن در کلینیک

۹۰-۱۱-۱۰    اردوی دسته جمعی به  بابلسر

۹۰-۱۱-۱۷   جلسه روانشناسی توسط خانم مهرانگیز سبحانی  کارشناس  ارشد روانشناسی

۹۰-۱۱-۲۴  گردهمايي بيماران در کلينيک برای خنده درمانی

۹۰-۱۲-۸   جلسه روانشناسي توسط خانم دکتر  آنژيلا حميديا

۹۰-۱۲-۱۵  گردهمايي بيماران در کلينيک برای انتقال آموخته ها و برنامه ریزی در مورد هدف های سال جدید

۹۰-۱۲-۲۳    برنامه چهارشنبه سوري بيماران در ويلاي بابلسر

و در سال   ۱۳۹۱

۹۱-۱-۲۱    گردهمایی در کلینیک برای گروه درمانی و گفتمان از تجربیات

۹۱-۱-۲۸   تغذیه توسط آقای دکتر آریایی در کلینیک

۹۱-۲-۴   جلسه روانشناسي توسط خانم دکتر آنژيلا حميديا

۹۱-۲-۱۱   اردوی یک روزه بیماران در جنگل ولیک

۹۱-۲-۱۸   نشست بیماران با آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی در کلینیک

۹۱-۲-۲۴/۲۵  اردوی دو روزه بیماران در ارجمند فیروزکوه

۹۱-۳-۱   گردهمایی بیماران با برنامه صبحانه در کلینیک

۹۱-۳-۸   جلسه روانشناسی با بیماران توسط خانم مهرانگیز سبحانی کارشناس ارشد روانشناسی

۹۱-۳-۲۲    اردوی یک روزه بیماران در بلی رون آمل

   کارگاه آموزشی شخصیت شناسی –  همراه با آموزش مهارت های زندگی در کلینیک مشاوره عرفان _خرداد ۹۱

۹۱-۴-۵    گردهمايي بيماران در كلينيک برای خنده درمانی

۹۱-۴-۷   کارگاه آموزشی شخصیت شناسی –  همراه با آموزش مهارت های زندگی در کلینیک مشاوره عرفان

۹۱-۴-۱۲/۱۳  سفر دو روزه بيماران به كلاردشت

۹۱-۴-۱۹   برنامه ناهار توسط يكي از بيماران در روستاي درزيكلا

۹۱-۴-۲۶   نشست بيماران با آقاي دکتر يعقوبي دکترای روانشناسي

۹۱-۶-۶    سفر گلگشت يك روزه بيماران به بابلسر

۹۱-۶-۱۵  گردهمايي بيماران در كلينيك

۹۱-۶-۲۰  جلسه بيماران با پزشك تغذيه آقاي دكتر آرايي

۹۱-۶-۲۷   اردوي يك روزه بيماران به طبعت لفور

۹۱-۷-۳   گردهمايي بيماران در كلينيك

۹۱-۷-۱۷  اردوي گلگشت روزانه بيماران به منطقه خليل کلای مازندران

 مهر و آبان ۹۱  _ گردهمايي بيماران در كلينيك براي انتقال تجربيات خود با يكديگر

۹۱-۹-۱۳ جلسه بيماران توسط آقاي رضا رضانژاد كارشناس ارشد تغذيه در كلينيك

۹۱-۹-۲۰   گردهمايي بيماران در كلينيك

۹۱-۹-۲۷     جلسه روان درمانی با آقاي دكتر رضا فقيه نصيري متخصص اعصاب و روان در كلينيك

۹۱-۱۰-۴   اردوي گلگشت يك روزه به منطقه چاكسر محمودآباد

۹۱-۱۰-۱۸     گردهمايي بيماران در كلينيک برای هماهنگی کارگاه های آموزشی

۹۱-۱۰-۲۵  جلسه روان شناسي توسط خانم مهرانگير سبحاني كارشناس ارشد

* * *

خنده درمانی

۹۱-۸-۱۵  اردوي يك روزه در محمودآباد

ساعاتي خوش در كنار دريا

۱۵ آبان يكي از روزهاي خوش گروهي بود كه شاد زيستن را مدتهاست به تجربه گرفته اند .

آقاي رضا موحدي از اعضاي فعال هيئت مديره انجمن سرطان،  گروهي از راز شاد زيستن را به ويلاي محمودآباد دعوت كردند.

پذيرايي به كمال بود و شادي اين گروه به كمال تر،  روزي را در كنار يكديگر ماندند، گفت و گو  و خنده درماني …

و گاهي نيز تجربيات بيماري خود را  با يكديگر درميان نهادند.

۹۱-۱۱-۲  اردوی روزانه به فریدونکنار

۹۱-۱۱-۱۶ جلسه تغذیه بیماران توسط آقای رضا رضانژاد کارشناس ارشد تغذیه

۹۱-۱۱-۲۳ جلسه گروه درمانی بیماران توسط آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی

۹۱-۱۲-۲  جلسه گروهی بیماران با دکتر مظفرپور  متخصص طب سنتی

۹۱-۱۲-۹  گردهمایی و گفتمان بیماران برای تدارک چهارشنبه سوری

   جلسه با ۴ بیمار سرطانی که افسردگی شدید داشتند

 _ بهمن و اسفند  ۹۱ _ در کلینیک عرفان ، رایگان _ توسط آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی

۹۱-۱۲-۲۲  چهارشنبه سوری در ویلای بابلسر

۹۲-۱-۱۹ نشست بیماران در کلینیک در سال جدید و انتقال دانش و تجربیات خود

۹۲-۱-۲۶  جلسه روانشناسی در مورد مدیریت استرس توسط آقای دکتر رضا فقیه نصیری _ روان پزشک در کلینیک

۸-۲-۹۲  جلسه بیماران توسط کارشناس تغذیه آقای رضا رضانژاد
۸-۲-۹۲  نشست بیماران در کلینیک ، گفتگو باهم همراه با صبحانه
۱۶-۲-۹۲  اردوی یک روزه در طبیعت شمال
۲۳-۲-۹۲  جلسه روانشناسی در مورد کنترل استرس توسط خانم مهرانگیز سبحانی کارشناس ارشد
۳۰-۲-۹۲  اردوی یک روزه بیماران در سد رجایی و شیرین رود
۶-۳-۹۲  گامی به پیش برای ارتقاِ گروه راز شاد زیستن
… در این نشستِ بیماران، یاران دیروز به همراهان امروز تجربه می آموزند و آنها را از نگرانی های هر روزشان بیرون می کشند.

۲۰-۳-۹۲  نشست بیماران با متخصص طب سنتی  _آقای سید علی مظفرپور
۲۷-۳-۹۲  سفر یک روزه بیماران به فیروزکوه _ دریاچه خمده

۹۲-۴-۵     نشست بیماران برای تبادل نظر  و هماهنگی  در ویلای بابلسر

۱۰ و ۱۱ تیرماه  سفر  دو روزه به جواهر ده

۹۲-۵-۲۸  جلسه روانشناسی در بابلسر  توسط آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی

مراقبه و مدیتیشن

۹۲-۶-۴    جلسه مراقبه و مدیتیشن و چگونگی استجابت دعا  توسط  کارشناس ارشد خانم رکسانا علی جان زاده

سفر  مشهد  ۶ روزه  برای بیماران جدید

۹۲-۶-۲۲

۹۲-۷-۱  جلسه توسط کارشناس ارشد تغذیه آقای رضا رضانژاد  در مورد سلامتی ( تنظیم کلسترول و تری گلیسرید )

۹۲-۷-۸    یک روز به یاد ماندنی در کلینیک تشخیصی
بیماری سرطان از آن بیماری هایی است که ترس و نگرانی را در همه ما بوجود می آورد .

گروه راز شاد زیستن برای مبارزه با چنین ترسی بود که به وجود آمده است.
امروز آنها که جهان را برای خود تمام شده می دانستند و می دیدند،  می آمدند تا ببینند این گروه چه می گویند و چه می کنند.

چون آمدند، حیرت زده و ناباورانه از این همه شادی و امید به آینده شاد و سرمست مجلس را ترک کردند،

با این امید که خود نیز بتوانند رهایی بخش دیگران از ناامیدی و نگرانی باشند.
البته همراه با صبحانه ی مفصل .

۹۲-۷-۲۲  کلاس عملی روانشناسی بیماران با  روانپزشک آقای دکتر رضا فقیه نصیری  در کلینیک.

۹۲-۸-۶  گردهمایی بیماران با خانم رکسانا علی جان زاده کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی

درباره مراقبه و چگونگی شکرگزاری .

طب سنتی و اصول حفظ سلامتی

۹۲-۸-۱۵  آقای دکتر سیدعلی مظفرپور متخصص طب سنتی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ،  طی ۴ جلسه مباحثی را پیرامون طب سنتی و اصول حفظ سلامتی بیان نموده و دستورات ساده غذایی را متناسب با وضعیت بیماران این مرکز ارائه نمود.

یک تجربه تازه در تاریخ ۲۷ آبان ۹۲ گرد آمده بودند تا ساعاتی را با یکدیگر خوش بگذرانند و از آنچه در اختیار داریم یادی بکنیم.

تغذیه که یکی از مهم ترین اصول سلامت این گروه است با به یادشان آوردم .
بسیار در این زمینه سخنرانی های فراوانی داشتیم . یادداشت ها آن سخنرانی ها را با آنها بخصوص برای افراد جدید در میان گذاشتم و هر یک از تجربیات دیگری بهره بردیم .
به این ترتیب تجربه تازه پشتوانه ای برای آینده مان شد.

و این کارگاه های آموزشی همچنان ادامه دارد..
تا اکنون
*جلسات آموزشی با خانم دکتر معینی متخصص طب سنتی و عضو هیئت علمی دانشگاه*
… در مورد اصول تغذیه سالم و پاکسازی دستگاه گوارش به خصوص کبد بر  مبنای طبع افراد و توضیخات کامل در مورد شناسایی طبع بدن و انتخاب غذای مناسب

۹۲-۹-۱۱  گردهمایی بیمار با خانم مهرانگیز سبحانی کارشناس ارشد روانشناسی ( پاسخ و پرسش در مورد مسائل خانوادگی )

خنده درمانی

۹۲-۹-۱۴  مسابقه خنده درمانی :  خنده بر هر درد بی درمان دواست . این شعاری بود که یکی از اعضای گروه راز شاد زیستن به نام خانم مهشید کبیر بدان معتقد بود او آن را به میان گروه آورد. مسابقه ای ترتیب داد و گفت تا سه می شمارم و آنگاه هر کس که زودتر و بیشتر از همه خندید جایزه ای دریافت خواهد کرد.
این عمل بسیار هیجان انگیز بود. خیلی مورد توجه قرار گرفت . به طوری که آن ها که با این مسابقه با دیده ی تردید می نگریستند چنان به خنده افتادند که دیگر جلوی خود را نمی توانستند بگیرند. روز بسیار خوبی بود و همه در ویلای کنار دریا ساعاتی بسیار خوش را گذراندند.
امید است بتوانیم این برنامه را باز هم به مرحله ی اجرا بگذاریم.

.

۹۲-۹-۱۸ گردهمایی بیماران در کلینیک ، بیماران قدیم که تمام تجربه های آموزشی پزشکی را که در طول این سه سال آموخته اند در اختیار بیماران جدید قرار داده اند . البته همراه با صبحانه.

۲۵/۹/۹۲

تجربه اي تازه در كار آموزشي

بارها با شما از سخنراني هاي روان پزشكان . كارشناسان و پزشكان تغذيه آنكولوزيست ها و … مطالبي را در ميان گذاشتم.

اين بار آموزش به گونه اي ديگر انجام پذيرفت . بيماران قديم تجربيات خود را در اختيار تازه واردها گذاشتند.

اين عمل راه هاي تازه اي را به سود بيماران گشود كه يكي از آن راه ها اميد بيشتر به زندگي است .

۹/۱۰/۹۲  نشست بيماران توسط آقاي رضا رضانژاد كارشناس ارشد تغذيه در مورد سلامت و تغذيه

۱۶/۱۰/۹۲  گفتگو با بيماران همراه با صبحانه و خنده درماني

۲۳/۱۰/۹۲  گردهمايی بيماران با آقای دکتر قاسم يعقوبی دکترای روانشناسی در مورد مسئله و حل آن بررسی شد.

۳۰/۱۰/۹۲  سفر يك روزه در بابلسر 
۷/۱۱/۹۲  ديدار با خانم نازي علي اكبرنيا

جلسه با آقای دكتر رضا فقيه نصيري روانپزشك

“در مورد مهارت حل مسئله و شيوه هاي آن بحث شد”
۲۱/۱۱/۹۲
راه حل هاي هيجان مدار مسئله مدار – سازگارانه و ناسازگارانه – شناخت مسئله – بارش افكار – نمره دهي به راه حل ها – ارزيابي و آزمايش راه حل ها …

۲۸-۱۱-۹۲  نشست گروه در كلينيك گفتگو و تبادل نظر با هم  همراه با صبحانه

۶-۱۲-۹۲  آموزش هاي آرام سازي ذهن توسط خانم ركسانا علي جان زاده

۱۸-۱-۹۳  نشست بيماران در مورد تغذيه و سلامت توسط آقاي رضا رضانژاد . كارشناس ارشد تغذيه
۲۵-۱-۹۳  اردوي يك روزه در رئيس كلاي لفور _ سفر به ياد ماندني براي گروه

۱-۲-۹۳ گردهمايي گروه با آقاي دكتر رضا فقيه نصيري  روان پزشك در مورد مديريت خشم  بحث و گفتگو شد
۸-۲-۹۳  گردهمايي گروه با روش هاي مختلف خنده درماني همراه با صبحانه كامل در كلينيك

۱۶-۲-۹۳  مراقبه و مديتيشن توسط خانم ركسانا عليجان زاده
۲۲-۲-۹۳ برنامه ناهار توسط يكي از اعضاي گروه

۲۹ و۳۰ ارديبهشت ۹۳  سفر دو روزه به پل سفيد روستاي ييلاقي كوه استل

اين سفر نیز همانند دیگر سفرها ،  جدیدی را با گروه راز شاد زيستن در ميان گذاشت.

۱۹ خرداد

 جلسه توسط آقای دکتر مظفرپور متخصص طب سنتی

ایشان ضمن بیان طبیعت آدم ها و گوناگونی آنها غذاهایی را برای این بیماران توصیه کردند و گفتند که بهتر است از خوردن برخی از غذاها خودداری شود.

۲۶ خرداد

گردهمایی گروه با آقای قاسم یعقوبی کارشناس ارشد روانشناسی

 موضوع : بحث بیماری و سلامتی و عوامل تاثیرگذار و تجزیه و تحلیل آن برای حل مسئله و بهره گیری از اصول روانشناختی در جهت کسب آموزش مهارت های زندگی که کمک کننده باشند.

۱۳ مرداد

سفر یک روزه بابلسر

بیماران قائمشهر به همراه بیماران بابل در ویلای بابلسر ساعات بسیار ارزشمندی را با یکدیگر گذراندند. این بیماران تجربیات چهارسال خود را با آشنایان قائمشهر خود در میان می گذاشتند.

نخستین جمله این گروه تازه این بود که چرا من ؟  مگر من چه کرده ام که مستحق چنین بیماری شده ام !

یکی گفت : آیا هیچ وقت در آنجاها که موفق بوده اید از خودتان پرسیده اید که چرا من !

چرا این موفقیت من به دیگری داده نشد. هرگز شنیده اید که قهرمان یک مسابقه گفته باشد چرا این قهرمانی نصیب من شده است. شما الان گروه زیادی را در کنار خود می بینید که دچار همین بیماری هستند.

برخی از آنها شرایطی به مراتب بدتر از شما دارند. چرا به این مسایل نباید توجه کرد. بعد از این گفتگو که مدتی ادامه یافت هر کسی می توانست برق امید تازه ای را در چهره شان ببیند . سفری بسیار خوب و موفق بود. که بیماران جدید هرگز تصورش را نداشتند.

۲۱ و ۲۲ مرداد

سفری دو روزه به ارجمند _ در این سفر هم این دو گروه  بابل و قائمشهر  دوباره به یکدیگر پیوستند و از تجربیات خود سخن ها گفتند. در استخر آب معدنی خنک در خمده فیروزکوه شنا کردند.

که لذتی بیرون از اندازه برایشان داشت . روز بعد را هم به آبشار شادمهن رفتند، خیلی از آنها گفتند که سفری تا به این اندازه شاد را در همه عمرمان خیلی کم دیده ایم .

آنها امید سفرهای دیگری را در دل می پرورانند.

۳ شهریور

جلسه آموزش مهارت رفتار جراتمندانه  با روان پزشک آقای دکتر رضا فقیه نصیری

رفتار جراتمندانه عبارتست از بیان احساسات عقیده و نظر خود بدون آنکه به کسی توهین شود یا حق از کسی پایمال گردد. جراتمند نبودن می تواند باعث افسردگی ، اضطراب ، خشم  و مشکلات جسمی در فرد شود. همچنین مراحل انجام رفتار جراتمندانه به افراد گروه آموزش داده شد.

۱۲ شهریور

اولین جلسه گردهمایی گروه راز شاد زیستن در قائمشهر

توسط خانم دکتر سیده نسترن حسنلی  روانشناس

از ۱۷ نفر ۱۲ نفر در دفتر آقای پاداشی در قائمشهر با همت خانم احترام پورموسوی تشکیل شد. خانم دکتر سخنانشان را با توجه به خواسته ها و نیازهای حاضرین بحث چرا و چگونه رفتار می کنیم بررسی شد و اشاره به کارکرد مغز آدمی بر اساس نیازهای بنیادین انسان شد.

موضوع  بحث در مورد  پنج نیاز انسانی بود :

عشق و احساس تعلق

پیشرفت و خودشکوفایی

تفریح و لذت

آزادی و خودمختاری

بقاء و زنده ماندن

چنانچه فرد برای ارضای نیازهای اساسی اش  روش های موثر را پیدا نکند دست به رفتارهای گوناگون می زند که رفتارهای ناکارآمد و ناموثر گفته میشود مثل : اضطراب ، افسردگی ، خشم و انزوا
۱۷ شهریور

سفر یک روزه به شیرین رود

۴۰ کیلومتری سد رجایی
در این سفر این گروه بابل و قائمشهر به یکدیگر پیوستند که سفر بسیار شادی بخش و پر انرژی بود.
***
از تاریخ ۲۳-۶-۹۳  الی تاریخ ۱۶-۹-۹۳  یوگا توسط خانم علی نژاد در کلینیک بابل
۲۴-۶-۹۳  جلسه تغذیه توسط آقای رضا رضانژاد کارشناس ارشد تغذیه در مورد چاقی و لاغری و نقش آن در سلامت
۲۵-۶-۹۳  یک نشست خودمانی در قائم شهر
در این گروه راز شاد زیستن این مهارت های اجتماعی خیلی خوب می تواند خودش را نشان بدهد. مثلا افرادی در مقایسه خود با دیگران ، خودشان را موفق می بینند که البته بسیار باارزش است و هم پیش برنده

یوگا در باشگاه کونگفو قائمشهر توسط خانم گل افروز کریمی

هر هفته دوشنبه ها …از مهر تا آذر تمام فصل پاییز ۱۳۹۳

۱۹-۷-۹۳  نشست گروه راز شاد زیستن در دفتر آقای پاداشی در قائمشهر گفتگو و تبادل نظر باهم
۲۶-۷-۹۳  نشست گروه در قائمشهر
در این نشست متاسفانه پزشک تغذیه امکان حضور نیافت و خانم فاطمه همتیان از تجربیات و آموخته هایی که از متخصص تغذیه کلینیک بابل در اختیار داشتند با شرکت کنندگان درمیان گذاشت که مورد توجه بسیار قرار گرفت.
آنگاه نمودار طبع انسانی به نمایش گذاشته ، توضیح داده شد.
آنگاه درباره هر یک از این بحث ها  توضیحاتی داده شد ، از آنجا که این بحث ها به درازا  کشیده شد جلسه آینده نیز به همین امر اختصاص داده می شود.
۳-۸-۹۳  نشست گروه راز شاد زیستن در قائمشهر و ادامه بحث هفته گذشته در مورد طبع افراد
۱۰-۸-۹۳  نشست گروه در دفتر آقای پاداشی
گروه آمده بودند تا ساعاتی را با یکدیگر خوش بگذرانند و از آنچه که در اختیار داریم شکرگزار باشند.
۲۴-۸-۹۳  نشست گروه  در قائمشهر ، گفتگو و تبادل نظر باهم
۱-۹-۹۳  سخنران جلسه خانم دکتر سیده نسترن حسنعلی زاده
استرس همیشه بد نیست، استرس عملی است که در شرایط خاص که ما فکر می کنیم به خواست ما جواب مثبت داده نشده است دچار می شویم.
این استرس همیشه پیامدهای ناگوار ندارد. گاهی در ما انگیزه فعالیت بیشتر را فراهم میکند. اما در عین حال استرس می تواند پیامدهای زیان بار فراوانی را هم به همراه داشته باشد.
قطعا باید این وضعیت کنترل شود. استرس گاهی ذهن را درگیر میکند که می تواند خمودگی و ترس را به همراه داشته باشد. گاهی جسم را درگیر میکند به صورت سوتغدیه و یا اختلال در خواب ، مهم این است که ما در این استرس به دنبال مقصر نگردیم. به طور عمد تقصیر را به عهده خودمان بگذاریم. به این ترتیب قادر خواهیم بود راه چاره های مناسبی را هم پیدا کنیم . تحمل بالا در حل مساله یکی از مهم ترین راه های کنترل است . آدم های بی خیال می توانند خیلی راحت از کنار بسیاری از مسائل بگذرند که درست نیست.

۳-۹-۹۳  گردهمایی گروه در کلینیک بابل
تبادل تجربیات خود با یکدیگر همراه با صبحانه

۱۰-۹-۹۳
نشست گروه در کلینیک

جلسه با کارشناس ارشد روانشناسی خانم مهرانگیز سبحانی

در زمینه مبارزه روانی برای درمان بیماری می شود کارهایی را انجام داد :
۱ – به خودتان بگویید تا وقتی که هستم مسئولیت دارم به هر حال باید وظیفه ام را در برابر فرزندانم و همسرم انجام دهم.
۲ _ سعی کنید به کارهای مورد علاقه تان بپردازید و به این ترتیب بیماری را تا حدودی از پا درآورید.
۳ _ بکوشید تا  رژِیم غذایی را آنگونه که در این کلاس ها به شما آموخته می شود رعایت کنید که می تواند بسیار مفید فایده باشد.
۴ _ اعتماد به نفس خود را بالا ببرید. بگویید من می توانم از پس این بیماری برآیم من بیماری را شکست خواهم داد. در این صورت سلول های دفاعی بدن تان بیشتر و بهتر خواهد توانست با بیماری روبرو شود
۱۸-۹-۹۳  مدیتیشن توسط خانم رکسانا علیجان زاده در کلینیک بابل >
انرژی جاری در طبیعت ، انرژی جاری و آگاهی موجود در گیاهان و محیط اطراف.
اگر می خواهید بازتاب عملتان را به روشی دریابید. به گیاه و آب مراجعه کنید . گیاهان ازغم شما پژمرده می شوند و با شادی شما به نشاط می آیند.

سپاسنامه

آقای پاداشی و خانم احترام پور موسوی
وقتی انسان به کسانی برمیخورد که سعادت خود را در نیک بختی دیگران می بینند ، چقدر به زندگی بیشتر امیدوار می شوند. سپاس عمیق گروه راز شاد زیستن را بپذیرید
امید است با تلاش آدمیانی از این دست ، این گروه بتواند گستره ای هر چه بیشتر را تجربه کند.

۱۹-۹-۹۳ تغذیه و سلامت ، گفتگو جلسه در قائمشهر توسط آقای ابراهیم مهدوی کارشناس ارشد تغذیه 
ایشان ضمن بیان اهمیت غذا در سلامت انسان، قول دادند که این مسئله در جلسات آینده به تفصیلی هرچه بیشتر بیان شود.

جلسات یوگا به راه خود ادامه می دهند و هر هفته در کلینیک تشخیصی روزهای یکشنبه اجرا می شود .
و سه شنبه ها نیز کلاس های روان شناسی و تغذیه توسط پزشکان و متخصصین برای بیماران برقرار می باشد.

فصل تازه و سفر پاییزی گروه درمانی

هفته اول پاییز ۱۳۹۳

سفر درمانی باداب سورت

سفر دو روزه گروه راز شاد زیستن  ” گروه قائم شهر و بابل ”  به باداب سورت در منطقه کیاسر و روز دوم به شهمیرزاد
نام باداب سورت در جاده کیاسر را شاید کمتر کسی شنیده باشد. این  منطقه که از منابع ملی گردشگری جهانی است، تنها  در دو کشور ایران و ترکیه وجود دارد.
هفت چشمه آب معدنی با رنگ های هوش ربا و متفاوت …
دشواری رسیدن به آن آب معدنی چندان آسان نبود و گویی طی کردن این مسیر تنها از کوهنوردانی حرفه ای برمی آید و ما برای اینکه این گروه به راحتی به آنجا برسند با کمک وانت آنها را به منطقه مورد نظر رساندیم.
حیرت بچه ها از دیدن چنان منظره ای بیرون از تصور بود  و شادی که از وجود آنها می تراوید ، بازدیدکنندگان دیگر را شاد می کرد  و حیرت انگیز بود   وقتی متوجه شدند که همه آنها بیماران سرطانی هستند و این دیدار آنها را با این پرسش مشغول کرد که معنای اینچنین گردهمایی شاد را در کجا می بایست جستجو کرد …
برای بسیاری از مردم جهان ، بیماری سرطان مساوی با مرگ است ، آنها هرگز به این مسئله نمی اندیشند که سرطان می تواند سرآغاز زندگی دیگری باشد.
زیرا  این بیماران اکنون می گویند که ما  تا پیش از این بیماری چقدر زندگی را باخته بودیم، بیهوده برای هر کاری بهانه می گرفتیم و هر چیز کوچک را بزرگ ترین مسئله می دانستیم، این همه را در این گروه بود که آموختیم و می آموزیم . از همه مهم تر اینکه تجربیات خود را با یکدیگر در میان می گذاریم و حس می کنیم که دیگر تنها نیستیم.
بعد از فعالیت های درمانی در باداب سورت به منطقه شهمیرزاد رفتیم و یک شبانه روز را در آنجا به گشت و گذار گذراندیم. مشکل این گروه نیز مشکل مالی است. شک نیست اگر امکانات مالی ما بهتر باشد ما نه تنها می توانیم گروه بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم ، بلکه قادر خواهیم بود که به تنوع این برنامه ها  نیز بیافزاییم  .

آری شاد بودن هنر است       شاد کردن هنری والاتر

بحث در مورد فلسفه یوگا توسط خانم علی نژاد

جلسات یوگا در کلینیک بطور منظم و هفتگی

۸-۱۰-۹۳  کارگاه های آموزشی تغذیه مناسب توسط آقای رضا رضانژاد کارشناس ارشد تغذیه در مورد مقدار مصرفی انواع و میتامین ها و املاح معدنی
۱۵-۱۰-۹۳  نشست بیماران باهم همراه با صبحانه و در اختیار قرار دادن تجربیات خود برای بیماران جدید
۲۲-۱۰-۹۳   ادامه بحث قبلی توسط آقای رضا رضانژاد کارشناس ارشد تغذیه  در مورد اصلاح سبک زندگی
۱۶-۱۰-۹۳  تا ۲۸-۱۱-۹۳ یوگا  در باشگاه تکواندو قائمشهر توسط خانم گل افروز کریمی
۶-۱۱-۹۳  گفتگو و تبادل نظر با یکدیگر
۱۳-۱۱-۹۳  نشست گروه با آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی
درمان های دارویی و غیر دارویی برای سلامتی جسمی و روانی موثر است اگر قرار باشد از دانش روانشناسی برای بهبود زندگی خود استفاده کنیم  گام اول را می بایست در نگاه مثبت به همه چیز برداریم.
۱۵-۱۱-۹۳
آرامش پدیده ای است که همه آدمیان همیشه  در جستجویش بودند و هستند . پدیده ای که بسیاری از فیلسوفان آن را دلیل زندگی انسان می دانند. آن کس که به شکوفایی برسد قطعا می تواند عروس آرامش  را در کنار خود داشته باشد. برای رسیدن به این شایستگی به چهار عامل می بایست توجه داشت .

استقلال
شایستگی
برقراری ارتباط  درست
عزت نفس

جلسه ای با دکتر سیدعلی مظفرپور

۲۰-۱۱-۹۳
مسئله غذا همیشه یکی از مهم ترین عوامل سلامتی آدمی بوده است . از دیرباز تا قرون ۱۷ و ۱۸ همه کوشش در این بود که با تنظیم غذا به درمان آدمیان بپردازد.
در حال حاضر نیز مسئله تغذیه یکی از مهم ترین راه  های درمان بسیاری از بیماری هاست. خوب است که به این نکات توجه شود.

غذا و آشامیدنی های متعدد را باهم نخورید
حرکت و سکون
خواب و بیداری
حالات روحی
احتباس و استفراغ

۲۷-۱۱-۹۳

جلسه ای با حضور آقای دکتر فقیه نصیری در مورد فرزند پروری

آقای دکتر عواملی را به عنوان دلایلی در جهت فرهنگ سالاری با گروه درمیان گذاشتند. گفتند که پدران و مادران می خواهند همه ی آرزوهای برنیاورده خود را به فرزندان انتقال دهند و از آنها بخواهند که در برآوردن آن آرزوها تلاش کنند.
به این ترتیب پدران و مادران هر چه فرزندان می خواهند می کنند. هیچ قانونی برای تعامل و تعاون در منزل پیاده نمی کنند یا بی آنکه در اندیشه ی تنبیهی و یا تشویقی باشند به این ترتیب آن ها از خود تصور یک رهبر فکری را پیدا می کنند.
۶-۱۲-۹۳  در قائمشهر ، نشست گروه با آقای ابراهیم مهدوی کارشناس ارشد تغذیه –  نگاهی به شیوه صحیح تغذیه و بررسی روش  تغذیه و عادات غذایی در ایران و کشورهای دیگر.
۲۰-۱۲-۹۳  انجمن امداد به بیماران سرطانی ایران از جناب آقای مهدی اسماعیل نژاد ، مدیریت استخر دلاوران ( بعد از پل محمد حسن خان ) که برای بیماران گروه راز شاد زیستن

۶۰% تخفیف را درنظر گرفتند ، صمیمانه  سپاسگزارند.

مجتمع تفریحی میرود

برپایی جشن باستانی چهارشنبه سوری
در تاریخ آخرین چهارشنبه اسفند سال ۱۳۹۳

خانم نیکوکار مرضیه بابایی

چهره ای که می گوید جهان بی جهت نمی ماند
در مجتمع تفریحی ایشان ( بهنمیر _ میرود _ افراتخت عرب خیل ) که گروه راز شاد زیستن ( گروهی از بیماران شفا یافته  و در حال درمان )  را دعوت به برنامه جشن چهارشنبه سوری خاطره انگیزی کردند …
همراهی و صمیمیت این بزرگوار آن اندازه عظیم بود که وصف شدنی نیست ، پذیرایی مفصلی از این گروه به عمل آوردند و در عین حال تلاش میکردند که با این گروه هر چه بیشتر نزدیک شوند که شدند…
سپاس همیشه دست اندرکاران این گروه و انجمن امداد به بیماران سرطانی ایران بدرقه راه ایشان باد…

آنچه که در سال ۱۳۹۴ در این گروه برنامه ریزی و انجام شد
هر هفته یکشنبه ها  برنامه  یوگا
و چهارشنبه ها /پنجشنبه ها برنامه شنا در استخر دلاوران و غدیر با تخفیف ویژه
۲۴-۱-۹۴  آشنا شدن بیماران جدید با این گروه ،  همراه با صبحانه و پذیرایی کامل در کلینیک
۳۱-۱-۹۴  تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن آنچه که آموختند
۷-۲-۹۴  سفر یک روزه در میررود بهنمیر
۲۱-۲-۹۴  اهمیت تغذیه مناسب در سلامت و معرفی هرم غذایی توسط آقای رضا رضانژاد ، کارشناس ارشد تغذیه
۴-۳-۹۴   گفتگوی بیماران قدیم با بیمارانی که تازه وارد این گروه شدند همراه با صبحانه
۱۱-۳-۹۴  تبادل نظر بیماران همراه با صبحانه
۱۸-۳-۹۴  سفر یک روزه به جنگل بلی روم آمل
۲۵-۳-۹۴  تمرین خودسازی در ماه مبارک رمضان توسط خانم رکسانا علیجان زاده ، کارشناس ارشد روانشناسی

جلسه گروه درمانی توسط آقای یعقوبی کارشناس ارشد روانشناسی

۲۹-۴-۹۴
۵-۵-۹۴   سفر یک روزه به خمده و  ورسه خوارون ،  جاده فیروزکوه ، تصویربرداری از مناظر طبیعت ، بسیار زیبا و دیدنی
۱۲-۵-۹۴ نشست گروه ، مروری از آموزش های گذشته ( چگونه از درون شاد باشیم ) زمانی که افسرده و ناراحت هستیم چه کاری انجام دهیم ،  غذاهایی که باعث افزایش آندروفین می شود.
۲۶و۲۷-۵-۹۴  نشست بیماران با آقای دکتر فقیه نصیری روانپزشک
موضوع بحث : مشکلات خواب
بی خوابی مزمن از مشکلات دنیای مدرن امروز است . نیاز فیزیولوژیک بدن به خواب، ۶  الی ۱۰ ساعت متغیر است. مشکلات خواب به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود
مشکلات ثانویه خواب ، ناشی از افسردگی و اضطراب و مشکلات جسمی است که باید حل شود.
مشکلات اولیه خواب : ۱- رعایت بهداشت خواب  ۲- سوء درک خواب  ۳- شرطی شدن خواب.
۱۶و۱۷-۶-۹۴  سفر دو روزه به روستای کوهستانی شیخ موسی
۲۳-۶-۹۴  نشست گروه با آقای قاسم یعقوبی کارشناس ارشد روانشناسی
موضوع بحث :
پذیرش اینکه انسانها دارای تفاوت های فردی هستند و باید به احساس و افکار و هیجانات هریک احترام گذاشت
کنترل بر روی احساسات و افکار خودمان که منجر به برچسب زدن روی دیگران نشود
اگر پیام و روش های ما برای گروه مفید واقع نبود بپذیریم که هنوز در شناسایی افراد گروه مسلط نشده ایم
ارزیابی اولیه در هر محیطی که هستیم باید صورت گیرد تا با نیازها وخواستار آنها آشنا شویم

۳۰و۳۱-۶-۹۴  سفر دو روزه بیماران به منطقه ورسک و منظره دیدنی اطراف آن ( جنگل ها و آبشارهای زیبا و کوه های صخره نوردی  همراه با تصویربرداری…
۵-۷-۹۴  سفر یک روزه به خلیل کلا  ،  منزل یکی از افراد این گروه ، خانم ملیحه ساجدی

۶-۷-۹۴ آقایی که بیماری لنفوم گرفته بود، با ناباوری و فشار اطرافیان خود ، در نشست با گروه راز شاد زیستن ، به این باور رسید که به درمان ادامه دهد.
به پیشنهاد روانشناس آقای یعقوبی ، این بیمار به گروه راز شاد زیستن ، معرفی شد تا با سرگذشت بیماران و اینکه چگونه به این شادی و امیدواری رسیده اند ، آگاه شود.
این بیمار از شهر بابلسر به این گروه پیوست و با اجبار و فشار اطرافیان وارد این جمع شد . افراد این گروه شاد و سرحال از بیماری خود و ادامه درمان صحبت کردند و صحبت از اینکه چگونه بعد از گذراندن مراحل درمان ، زندگی شان به صورت کاملا عادی و راحت و با امنیت نسبی طی می کنند. این ماجرا همراه با شادی و خنده در حضور بیمار و اطرافیانش سپری شد ، بحث سرطان بود ، ولی چیزی که بیش از همه به آن پرداخته شد ، طنز و خنده و حواشی بیماری و خاطرات خنده دار مربوط به آن ، در واقع این چگونگی نگاه کردن آدم هایی است که حتی در شرایط این بیماری نیز می خندند و آن را جریانی عادی جلوه می دهند.
۱۸-۸-۹۴  نشست بیماران با آقای دکتر رضا مظفری متخصص طب سنتی
موضوع بحث : تدابیر غذایی
در مورد حبوبات، برنج ، گندم و موارد مصرف آنها بحث شد
۲۵-۸-۹۴  نشست گروه با خانم رکسانا علیجان زاده  کارشناس ارشد روانشناسی
موضوع بحث : نحوه ایجاد بیماری در انسان
روند ایجاد بیماری در افراد ، ابتدا از بعد روان و اعصاب بوده و به مرور در جسم پدیدار می شود و با آسیب به عضو مورد حمله ، تشدید شده و فرد بیمار را دچار بحران می کند.
به همین سبب اکثر بیماری ها در اولین تشخیص ها ، عصبی تشخیص داده می شوند . برای درمان این حد از بیماری ، حتما بایستی روی تفکرات و نحوه نگرش به مسایل تجدید نظر کرد. تا با ایجاد آرامش روانی ، درمان جسمی نیز صورت گیرد.
۲-۹-۹۴  نشست بیماران و گفتگو همراه با صبحانه
هر هفته یکشنبه ها  برنامه یوگا  و  چهارشنبه ها / پنجشنبه ها برنامه شنا در استخر غدیر و دلاوران
۹-۹-۹۴  جلسه ای با آقای دکتر یعقوبی دکترای  روانشناسی
موضوع بحث : به گفته سقراط خودت را بشناس
درمان بیماری های اضطرابی و افسردگی … با روش درمان رفتارهای شناختی آموزش داده شد.
درمان رفتاری شناختی ، از طریق صحبت کردن با بیمار می باشد. در این روش به ما کمک می کند که به گونه بهتری بیاندیشیم و رفتارهای سالم تری با حوادث ناگوار برخورد کنیم.
در رفتار درمانی شناختی ، روان درمانگر فقط بر مشکلات زمان حال تکیه میکند.

۱۶-۹-۹۴  نشست بیماران در کلینیم تشخیصی سرطان ، تجربیاتی که آموخته اند را در اختیار یکدیگر نهادند.
۲۳-۹-۹۴  “سفر یک روزه در  روستای حاجی کلا ” مهمان یکی از افراد گروه .
۹۴/۱۰/۷  جلسه آموزشی رژیم غذایی در مورد دیابت همراه با  صبحانه و خنده درمانی.
۹۴/۱۰/۵  نشست گروه و بحث گروه درمانی ، تبادلات افکار ، احساسات بیماران نسبت به یکدیگر و ارائه راهکارهای موثر غلبه بر مشکلات.

جلسه مشاوره بیماران با دکتر رضا فقیه نصیری روانپزشک

“موضوع بحث در مورد افسردگی ”

۹۴/۱۰/۲۸  سفر یک روزه گروه درمانی
۹۴/۱۱/۱۹  جلسه روانشناسی با آقای دکتر قاسم یعقوبی دکترای  روانشناسی ” موضوع : نظرسنجی ، پرسش و پاسخ ”
۹۴/۱۲/۱۲  نشست بیماران و برنامه ریزی برای مراسم چهارشنبه سوری
۹۴/۱۲/۱۲  جلسه یوگا و انرژی درمانی
۹۵/۱/۳۱  جلسه با متخصص طب سنتی ، آقای دکتر مظفرپور
۹۵/۲/۷  سفر یک روزه در باغ میرودشت و برنامه غذا
۹۵/۲/۲۸  سفر  یک روزه  ییلاقی ، طبیعت درمانی ، انرژی درمانی
برنامه شنا در استخر  هر  هفته  چهارشنبه ها  و پنجشنبه ها
۹۵/۳/۱۰  نشست گروه با آقای دکتر یعقوبی دکترای روانشناسی ” موضوع بحث: نقش باور داشتن در روند درمان بیماری ”
۹۵/۳/۲۸  جلسه با روانشناس خانم رکسانا علی نژاد کارشناس ارشد روانشناسی
۹۵/۵/۴  گردهمایی گروه برای تبادل نظر با یکدیگر
۱۱و۱۲ مرداد ۹۵   سفر  دو روزه به فیروزکوه ” ورسه خواران در ارجمند ” طبیعت درمانی و انرژی درمانی گروهی

جلسه طب سنتی توسط خانم دکتر معینی

۹۵/۵/۹
“موضوع جلسه “شناخت احوال بدن انسان و رسیدن به تعادل سیستم تغذیه سلامت با توجه به طبع بدن افراد

۹۵/۶/۲  نشست بیماران قدیمی با  بیماران تازه وارد و تبادل تجربیات شخصی با یکدیگر در مورد زیبایی زندگی در دنیایی دیگر
۸ و۹ شهریور ۹۵   سفر  دو  روزه  به  ورسک ” گروه درمانی در طبیعت ییلاقی منطقه آبشار ” آب درمانی”

جلسه روان درمانی با آقای دکتر رضا فقیه نصیری روانپزشک

موضوع: روش های نوین هیپنوتیزم درمانی
۱۵ شهریور ۱۳۹۵
خلاصه جلسه : 
اگر از  اضطراب و استرس ، افسردگی و پرخاشگری ، وسواس، ترس بی اساس و ضعف حافظه و اعتماد به نفس رنج می برید و از سایر روش های درمانی نتیجه نگرفتید، روش های نوین هیپنوتیزم درمانی همراه با مشاوره پزشکی راهی برای خاتمه دادن به این مشکلات جسمانی و  روانی است .  با هیپنوتیزم هر روز بهتر و بهتر می شوید.

۹۵/۶/۲۹ جشن مفصل عید غدیر در کلینیک تشخیصی سرطان بابل برای شادی دل بیماران
۹۵/۷/۵   اردوی  یک روزه  به میرودشت و صرف ناهار جمعی بیماران
۲۵ و ۲۶  آبان ۹۵   سفر دریایی دو روزه به بابلسر با برنامه های شاد خنده درمانی برای بیماران

جلسه با  دکتر  قاسم یعقوبی دکترای روانشناسی

۹۵/۹/۲۹
موضوع بحث  ” طراوت زندگی “
انجام کارهایی اینگونه :
۱_ کتاب خوانی و تعریف برای دیگران
۲_ تغییر در لباس و ظاهر و دکوراسیون منزل
۳_ مراقبت از یک گیاه
۴_ مهاجرت کردن یا سفر کردن
۵_ جلسات هفتگی و مهمانی دادن
۶_ گذشت و بخشش
۷_ ملاقات کردن با  اقوام و دوستان

۲۷ و ۲۸ دی ۹۵  سفر  دو روزه به ” طبیعت مازندران ” منطقه خوشرود پی_ با برنامه های شادی از قبل طراحی شده  در ویلایی زیبا
۹۵/۱۱/۱۲  جلسه روان درمانی با خانم رکسانا علی جان زاده   کارشناس ارشد روانشناسی
موضوع گفتگو :  آگاهی روانی نسبت به بیماری
… بیماری با تفکر  ارتباط مستقیم دارد ،  بنابراین باید بیاموزیم بیماری جسمی خود را با تفکر منفی  گسترش ندهیم.

 اسفند ۱۳۹۵ آغاز کلاس آموزشی _ حرکات موزون توسط مربی ” فائزه کرباسی

بیماران گروه راز شاد زیستن در این کلاس ورزشی موزیکال با آموزش کارشناسانه مربی حرفه ای خانم فائزه کرباسی به انجام حرکات ایروبیک و هماهنگی اعضای بدن به آرامش و حفظ تعادل بدن خود میرسند.

نشست گروه راز شاد زیستن سه شنبه ۲۹ فروردین همراه با صبحانه گروهی و هماهنگی سفر زیارتی مشهد برای ۶ روز
سفر  ۶  روزه به مشهد ….   آرزوی بیماران  ” گروه  راز  شاد  زیستن ”  به واقعیت پیوست …

سفرنامه ی  مشهد

بهار ۱۳۹۶
جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ به مدت ۶ روز به اتفاق گروه راز شاد زیستن به قصد مشهد مقدس از بابل حرکت کردیم…
سرپرست گروه ” راز شاد زیستن ”   خانم مهناز سبحانی می گوید :
تصمیم به سفر مشهد بطور غیرمنتظره و با کمک خیرین انجام شد و برای سومین بار این گروه موفق به این سفر زیارتی شدند.
این سفر خاطره انگیز یک سفر درمانی،  روحی و معنوی فوق العاده ای بود.
خدا را سپاسگزارم که با همت خیرین ، هزینه سفر بیماران فراهم گردید.
امکان اسکان گروه توسط نیکوکار گرانقدر خانم طلعت صالح طبری و همسر محترم ایشان، جناب آقای اصغرزاده در منزل شخصی شان فراهم شد.
بسیار مسرورم که در این راه گام نهاده ام . چون به پروردگارم امیدوارم که به من افتخار همکاری با این گروه را داده و صبر و شکیبایی را از اعضای این گروه آموخته ام که با تمام مشکلات، همواره امید و شور زندگی را حفظ کرده اند.
در  این سفر زیارتی ، ۱۰ نفر بیمار جدید که به تازگی به این گروه پیوستند با افتخار حضورشان همسفر ما شدند و در تمام طول سفر دوستان شاد و سرحال بودند و با موسیقی شادی شان چندین برابر شد. آنها میگفتند که وقتی با خانواده سفر می رویم ، محدودیت داریم اما در این سفر گروهی واقعا شاد زیستن را حس کردیم آزاد و رها چون پرندگان در طبیعت خدا بودیم و بسیار شاد و خوشحال در فراموشی از دردها  رها بودیم ، فقط به شادی مان فکر میکنیم چون همدرد هم هستیم بیشتر همدیگر را درک میکنیم…

منطقه کوهستانی جنگلی  اخلمد /  طبیعت درمانی
اخلمد …   تقریبا ۸۴ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد،  منطقه کوهستانی که دارای آب و هوای لطیف و درمانی بود، با وجود آبشارها و رفتن به دره آبشار اخلمد که در ۱۷ کیلومتری  شهرستان خیاران در نزدیکی اخلمد واقع شده است، اوقات  خوشی برای بیماران عزیز دل بود که در محل وسیعی معروف به ” تخت شاه عباس ” لذت بردند از بودن در بین درختان و  آبشار بزرگی که ۴۵ متر ارتفاع داشت / روز بسیار خوشی را برای خود رقم زدند /
در خاتمه از  عزیزان و نیکوکارانی که مایل هستند در این راه ما را به هر طریقی که صلاح میدانند همراهی کنند،
خواهشمندم با کمک هایشان در این راه یاری کننده باشند .
شماره حساب بانک ملت  ۴۱۸۳۶۸۷۷۱۸

و اینکه از تعامل و همکاری همه ی افراد گروه تشکر فراوان داریم به خصوص خانم ” فهیمه دامی هوش”  که تمام مسئولیت ها را متقبل شدند تا سرپرست و گروه در آرامش باشند.
کوه سنگی …  جایی که لحظه های بسیار شیرین و ماندگاری در ذهن و خاطر بیماران عزیزمان ثبت شد به همراه عکاسی و لذت خرید کردن سوغاتی برای عزیزانشان…

۲ /۵/ ۹۶
جلسه اعضای گروه توسط خانم رکسانا علیجان زاده کارشناس ارشد روانشناسی
بررسی عوامل هیجانی مانند ترس خشم و کینه بر سلامت جسم و روان تشکیل شد.
انسان هر روز با هیجانات متنوع و متغیر دست به گریبان است .
تعامل با دیگران سبب گسترش با سرکوب هیجانات مختلف می گردد .
اما این خود مشخص است به بروز هیجان و بازخورد آن واقف باشد .
در این جلسه به عزیزان حاضر در جلسه اموخته شد که چطور با هیجانات ناشی از تعاملات
روزانه مواجه شوند و تمرینات تصویر سازی جهت پاکسازی روحی و جسمی به انان اموخته شد .

سفرنامه چورت

به سوی دریاچه چورت ” زیبایی پنهان و خواهرخوانده دریای خزر “
مرداد ۱۳۹۶
سفری تابستانه
به وقت طلوع خورشید به سمت جاده ساری کیاسر حرکت کردیم…
این دریاچه پس از زلزله سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زلزله و رانش زمین به وجود آمد. هنگام کاهش آب ، پدیدار شدن باقیمانده درخت هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده اند ، منظره ویژه ای را ایجاد میکند. آب کم عمق این دریاچه با وجود ماهی هایی که توسط افراد محلی به دریاچه منتقل شدند، زیبایی چشم نوازی در دل سبز سکوت جنگل خلق کرده است.
نام واقعی آن دریاچه میانشه است اما به دلیل نزدیکی به روستای چورت ، دریاچه چورت نامیده میشود.

گروه راز شاد زیستن توانستند پس از پیاده روی طولانی، صبحانه را در سلیمان تنگه نوش جان کنند.
فضای خنک و سرسبز و خرمی بود اما بخاطر فرصت محدود برای رفتن به دریاچه چورت توقف طولانی نکردیم.
پس از حدود ۲۵ کیلومتر از ساری به کیاسر به جاده خاکی برخورد کردیم که حدود ۸ کیلومتر بود اما زیبایی این جنگل و درختان که مانند یک تونل سبز درختی نمایان بود، شادی و هیجان گروه را صد چندان کرد.

در طول مسیر به سمت روستای چورت با زیباترین مناظر جنگلی در نور صبحگاهی روبرو شدیم
طبیعت سرسبز و صدای پرندگان فوق العاده دلپذیر بود
به علت خاکی بودن جاده حرکت ماشین آهسته بود به همین دلیل گروه مشغول به پایکوبی و خنده درمانی شدند

وقتی مکانی به این زیبایی بکر حتی یک متولی نداشته باشد خود به خود بعد از گذر زمان از کیفیت محیطی آن کم خواهد شد.
متاسفانه در جایی به این زیبایی به علت نداشتن امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی ، سوپرمارکت یا قهوه خانه و عدم مدیریت بخشدار آن روستا ، کمبودها و کاستی هایی وجود داشت.
اما گروه راز شاد زیستن با انرژی مثبت و پذیرش شادی گروهی خود اوقات خوشی برای خود ساختند و زمانی که به نزدیکی چشمه چورت رسیدند، هیچ خستگی در اعضای گروه دیده نمیشد طوری که حدود ۱۵ دقیقه پیاده در مسیری سربالایی به علت صعب العبور بودن راه در حرکت بودند،
گروه اگرچه بار سنگینی به همراه داشتند اما با شوق و ذوق به چشمه رسیدند… و روز خاطره انگیزی سرشار از آرامش و شادی به طبیعت درمانی و خنده درمانی سپری کردند…

سفرنامه شیرگاه

و دوباره سفری در دل تابستان…
صبح دوشنبه ۲۶ مرداد به همراه ۲۳ نفر از بیماران گروه درمانی به سمت شیرگاه از توابع شهرستان سوادکوه حرکت کردیم
خانه ای ویلایی کرایه کردیم با چشم اندازی بسیار زیبا در دل جنگل که آرامش و سکوت فضا تنها با آواز زیبای پرندگان شکسته میشد. صبحانه را در بالکن ویلا که منظره بسیار سبز و خرمی داشت خوردیم .  بعد از برنامه های شاد گروهی و خنده درمانی ساعاتی را با گروه خوشحال و دلآرام بودیم،  با  موسیقی درمانی ادامه دادیم تا عصر به جانب رودخانه رفتیم و در آنجا با تغذیه در طبیعت و شنیدن صدای آب رودخانه از داخل رودخانه عبور کردیم، آب درمانی انجام دادیم تا به مزرعه ای سرسبز رسیدیم و کشاورز مهربان و انساندوستی در آن نزدیکی گروه را به شالیزار سرسبز خود  دعوت کرد تا عزیزان ما در آن منطقه گشت و گذار و طبیعت درمانی کردند… و با خوردن سبزیجات و میوه های ارگانیک لحظه های  بسیار خوب و مفیدی را خوش گذراندند…
این سفرها به بیماران این توانایی و قدرت را می دهد که فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنند تا باعث کاهش استرس شود، فرصتی خوب تا  از زندگی روزمره و تکراری خود دور شوند تا احیا شوند چونکه هنگام حرکت بعضی از بیماران که خسته و غمگین بودند، وقت برگشت بسیار سرحال و پرانرژی شده بودند. صادقانه باید گفت که احساس خوب و رضایت بخشی .به سرگروه  دست داده بود که آنها را با خنده و شادی به خانه برگرداند…

برگزاری جلسه موسیقی درمانی برای بیماران سرطانی

شهریور ۱۳۹۶
موسیقی درمانی عبارت است از
کاربرد القا آرامش سریع
روند بهبود بیماری ها
بهبود عملکرد ذهنی و ایجاد سلامتی

بطور کلی موسیقی دارای یک نوع کیفیت آرامش بخش است که منجر به تسکین درد موثر خواهد بود. این روش درمانی موجب کاهش اضطراب و استرس میشود.
گوش دادن به موسیقی باعث ترشح آندورفین در مغز میشود و هنگام ورزش عملکرد بدن را بهتر کرده، چابکی و سرخوشی بیشتری به بیماران میدهد. در عین حال قدرت حرکتی بدن را تقویت کرده، ضربان قلب و فشار خون را تنظیم میکند و در نهایت با برقراری تعادل و هماهنگی در جسم و روان بیماران به آرامش و شادی درونی میرسند.
در این جلسه موسیقی درمانی با نواختن آهنگ های شاد و خاطره انگیز ، بیماران عزیز لحظاتی از دغدغه های ذهنی رها شدند و حال و احوال خوبی به آنها دست داد.
برای اولین جلسه بود که ناخودآگاه خانواده را رها کرده حتی به فکر مسئولیت های خانه و همسرانشان نبودند، آنها بعد از پایان جلسه ، گویی مهارت های حرکتی شان تقویت شده بود چون سرشار از انرژی و شادی باهم می خندیدند و گرم صحبت بودند که چطور جلسه ی بعدی را در انتظار دارند…

در پایان جا دارد که از مدیریت محترم آکادمی موسیقی روناک جناب آقای محمد محمدی و همکارانش تشکر کنیم.
واژه ای نمی توانیم پیدا کنیم که بتواند اثر ارزشمند کار انسانی ایشان را بیان نماید.
واقعا هر بیننده ای متوجه میشد که با چه خلوص نیتی از عمق وجودشان برای بیماران عزیز می نواختند
سپاس و آرزوهای خیر بیماران بدرقه راه ایشان باد…

سفر پاییزی طبیعت درمانی

مهر ۱۳۹۶
منطقه جنگلی لفور روستای شاهکلا که به آن بهشت گمشده می گویند
( بابل جاده گنج افروز مسیر روستاهای سرسبز بابلکنار )

در گذر از چندین روستای زیبا به قلب جنگل و رودخانه ای بنام سد لفور رسیدیم ، بیماران عزیز به محض نزدیک شدن به رودخانه خنکی هوای دلپذیری را روی صورت هایشان حس کردند با شنیدن صدای پرندگان و هارمونی صدایی که با شرشر آب رودخانه ادغام شده بود لذت عجیبی به آنها دست داد.
البته تمام طول مسیر را با خنده درمانی گذراندیم چون خندیدن یک نیایش است.
اگر بتوانی بخندی آموخته ای که چگونه نیایش کنی…
در ضمن حدود پنج سال است که آقایی به نام حجت الله تیموری ، جایگاه زیبایی در منطقه سوادکوه ( لفور شاهکلا ) را به صورت رایگان در اختیار گروه درمانی قرار می دهند تا چند روزی بیماران در آنجا تفریح و طبیعت درمانی کنند.

سپاس فراوان و دعای خیر بیماران برای آن نیکوکار گرانقدر آقای تیموری بزرگوار
قدر شما را می دانیم
و برنامه های درمانی همچنان ادامه دارد…

جشن یلدا برای شادی و خنده درمانی گروهی از بیماران برگزار شد

اردوی یک روزه به بابلسر
جلسات یوگا در کلینیک
موسیقی درمانی
خنده درمانی
برنامه شنا بطور هفتگی
در ماه بهمن برنامه های صبحانه گروهی
سفری زمستانی در پیش رو داریم

___ گروه راز شاد زیستن / به مدیریت بانوی نیکوکار مهناز سبحانی سرپرست کلینیک تشخیصی سرطان بابل ___

برچسب ها: